Před 170 lety se lidé mohli poprvé začíst do knihy Babička od spisovatelky Boženy Němcové
Knihu Babička od Boženy Němcové původně vydavatel čtenářům nabídl v podobě čtyř šedesátistránkových sešitů, ve kterých spisovatelka nabídla popis svého dospívání. A první sešit si lidé mohli koupit 15. května 1855, tedy před 170 lety.
Čtěte také
Hlavní postavou románu je babička Marie Magdalena Novotná, která přijela na venkov pomáhat dceři s výchovou dětí. Kniha byla přeložena do desítek světových jazyků a také byla několikrát zfilmovaná.
Příběh románu se odehrává v Ratibořickém údolí na Náchodsku, popisuje lidové zvyky, vesnický způsob života včetně obyčejných i výjimečných událostí. Jednotlivé epizody spojuje postava babičky, laskavé, moudré a zbožné ženy, které si váží všichni lidé v jejím okolí.
Zámek v Ratibořicích a jeho okolí je díky knize a filmovým zpracováním oblíbeným turistickým místem.
Čtěte také
„Teď přicházíme k oranžerii nebo skleníku, jednoduše řečeno. V jeho těsném sousedství, v budově bývalé ratejny, se nachází byt Panklových. To znamená byt, ve kterém skutečně Božena Němcová jako malé děvče a mladá dívka bydlela. A odtud se v roce 1837 provdala za Josefa Němce," popisuje kastelán zámku Ivan Češka.
Původní byt rodiny Panklových, v knize Proškových, není kvůli statice pro turisty přístupný, místo toho turisté míří na Staré bělidlo. Tedy do romantické dřevěné chaloupky s tradiční šindelovou střechou. Právě tam Božena Němcová umístila hlavní děj knihy.
Čtěte také
Předobrazem pro paní kněžnu byla vévodkyně Kateřina Vilemína Zaháňská. Ve filmovém zpracování z roku 1971 ji ztvárnila herečka Květa Fialová.
Knize Babička se věnuje aktuální výstava v Barunčině škole v České Skalici. K vidění je tam symbolických 170 výtisků knihy, říká vedoucí Muzea Boženy Němcové Martina Zálišová. „Nesmí chybět první ani druhé vydání. Máme samozřejmě vystavena také různá ilustrovaná a cizojazyčná vydání."
Na výstavě jsou všechna cizojazyčná vydání knihy Babička. Vyšla ve 32 překladech, přeložená je například do čínštiny nebo bengálštiny. Mezi unikátními výtisky Babičky nechybí ani verze psaná Braillovým písmem nebo těsnopisem. Součástí výstavy je také promítání málo známé první filmové verze Babičky z roku 1921.
Mohlo by vás zajímat
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Klíč ke Kremlu. Kdo je ‚kolektivní Putin‘?
-
Hackeři zveřejnili skoro 16 miliard údajů a hesel. Data unikla i z Applu, Facebooku nebo Googlu
-
‚Evropa nebude schopna pomoci,‘ reagoval Trump na setkání státníků s íránským ministrem zahraničí
-
ONLINE: Znepokojuje mě hrozba 3. světové války, tvrdí Putin. ‚Rusko ale neusiluje o kapitulaci Ukrajiny‘