Pravidelné prohlídky očního pozadí by měli podstupovat diabetici a pacienti s vysokým krevním tlakem

10. červen 2019

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA, z Oční kliniky OFTEX v naší radioporadně na téma: výzkum a nové studie pro budoucnost léčby očních onemocnění. 

Jaké jsou novinky v oční medicíně? Která ze základních očních onemocnění už lékaři zvládají běžně léčit a řešit? Jak rychle se situace mění? třeba z roku na rok?

Oční poradna a MUDr. Vladimír Korda: zákalky na sklivci

žena

Radioporadna - MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA, - zákalky na sklivci - Oční klinika OFTEX - Zajímavá osobnost je Hostem Radioporadny Českého rozhlasu Hradec Králové každý všední den po 11 hodině.

Onemocnění očního pozadí mohou souviset s vysokým krevním tlakem nebo s cukrovkou. Při častých bolestech hlavy nebo poruchách vidění bychom měli vyhledat očního lékaře a podstoupit vyšetření.

Pomocí oflalmoskopie lékař posuzuje změny na cévách, které provázejí některá onemocnění, například vysoký krevní tlak, aterosklerózu (kornatění tepen) a cukrovku. Dlouhodobě vyšší tlak se nazývá odborně hypertenze.

Tato choroba je velmi zrádná, protože nositele dlouho nemusí omezovat. Po určité době se však může náhle projevit jako mozková mrtvice nebo srdeční infarkt.

Vyšetření zraku (ilustrační foto)

Poměrně častým onemocněním sítnice jsou oběhové poruchy, kdy dochází k uzávěru sítnicových cév. Tyto uzávěry vznikají většinou jako důsledek arteriosklerózy, což je degenerativní onemocnění cév, dochází ke zužování cév a k horšímu krevnímu zásobení tkání.

Vznik arteriosklerózy je podporován některými celkovými chorobami jako je vysoký krevní tlak, cukrovka, porucha metabolismu tuků apod.

Onemocnění sítnice - makulární degenerace

Jedná se o závažné oční onemocnění, při kterém dochází ke ztrátě centrálního vidění a v některých případech až k praktické ztrátě zraku.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Makulární degenerace se projevuje zejména u seniorů, přičemž dochází k postižení tzv. žluté skvrny - centrální části oční sítnice. Nejprve postihuje jen jedno oko, v druhém oku se však onemocnění projeví během několika dalších let.

Onemocnění se vyskytuje ve dvou formách - suchá a vlhká.

Celou radioporadnu s MUDr. Vladimírem Kordou si můžete poslechnout v našem audio-archivu:

autoři: Jana Kudyvejsová , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.