Přání dětí bylo vyslyšeno, v Železnici na Jičínsku už „pumpují“ na novém pumptrackovém hřišti

9. září 2021 09:25
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Nové pumptrackové hřiště v Železnici na Jičínsku patří k nejzajímavějším tratím u nás

V Železnici na Jičínsku začalo veřejnosti sloužit nové pumptrackové hřiště. Podnět k jeho výstavbě vzešel od místních školáků, kteří své představy o sportovišti předem výtvarně zpracovali. Firma Dirty parks ze sousedního Jičína si pak na přípravě této trati dala obzvlášť záležet. 

Hřiště, které slouží k jízdě na koloběžkách, dětských odrážedlech, kolech i skateboardech, stálo přes dva miliony sto tisíc korun, z toho dotace z ministerstva pro místní rozvoj byla necelý milion korun, zbytek šel za městem.

Čtěte také

Pump park je teď součástí železnického sportovního areálu za základní školou a jeho otevření provázel velký zájem místních, i nadšení dětí z prvních jízd.

Hlavním impulsem k výstavbě pump parku bylo mimo jiné i to, že v okolí Železnice takové sportoviště není. Nejblíž ho mají v Lázních Bělohradě.

„Při besedě ve škole mi žáci říkali, že by si přáli, aby takové hřiště bylo tady u nás. Chtěli jsme jim tohle přání splnit, abychom tu měli místo, kde by se děti vyřádily, navíc je to popohánělo ke sportování a neseděly tak jen u počítačů a tabletů," vysvětlila železnická starostka Dana Kracíková (STAN) při slavnostním otevření pumptrackového hřiště.

Návrhy od školáků, jak by mohlo sportoviště vypadat, poslala starostka na ministerstvo pro místní rozvoj, které na výstavbu poskytlo dotaci.

Dana Kracíková také připomněla, že na jednom z obrázků od školáků je napsáno, že by hřiště mělo být pro lidi až do 99 let.

Čtěte také

„Nevím, jestli sem někdo takový přijde, ale třeba já bych se sama za sebe určitě bála… To radši zahraji na klavír," smála se starostka při zahájení.

A upozornila, aby si uživatelé předem prostudovali provozní řád, dodržovali ho, jezdili bezpečně, ohleduplně, „neblbli" a předešli tak možným kolizím a úrazům.

Tomáš Kudrnáč za firmu Dirty parks upřesnil, že hřiště je kombinací dvou sportovišť dohromady: klasického pumptracku a skateparku, aby bylo co nejzábavnější a s co největším potencionálem pro kreativitu. Na jeho povrch se spotřebovalo 200 tun asfaltobetonu, součástí je i kompletní drenážový systém.

Hřiště je specifické tím, že se na poměrně malé ploše (40 x 28 metrů) podařilo vybudovat velké množství jezdecky zajímavých prvků.

Pumptrack je uměle vytvořený uzavřený okruh pro jízdu na kole a pokud to povrch umožňuje, pak také pro jízdu na koloběžce, skateboardu nebo inline bruslích. Dráhu je možné projíždět bez šlapání a odrážení. Okruh tvoří vlny a klopené zatáčky, které umožňují udržovat a zvyšovat rychlost. Princip jízdy spočívá v tom, že kolo nebo koloběžku jezdec pohání tzv. pumpováním, tj. setrvačností, kdy jezdec pomáhá udržovat pohyb změnou těžiště těla (střídavým tlakem na přední a zadní kolo). Pumptracky jsou poměrně bezpečná a zábavná cyklistická sportoviště pro děti i dospělé a vhodně rozšiřují cyklistické dovednosti, Dráha může mít přírodní nebo umělý povrch. Před jízdou je důležité prostudovat si provozní řád (pravidla jízdy na místní dráze) a tím předejít možným haváriím.
(Zdroj: Wikipedie)

Spustit audio

Související