Pozor na pokuty! Na dvou místech v Hořicích na Jičínsku budou dodržování rychlosti hlídat radary

18. listopad 2023 08:14

Mezi města, která se pokoušejí o zklidnění dopravy pomocí měření rychlosti, se brzy zařadí i Hořice na Jičínsku. Zkušební provoz během letošního léta totiž městu ukázal, že rychle jedoucích řidičů je výrazně víc, než radnice i dopravní policisté čekali. 

Čtěte také

„Výstup, který ze zkušebního provozu radaru máme, docela zarazil i překvapil dopravní policii. Čísla, která jsme dostali, vycházela v průměru na 250 přestupků denně,“ popisuje situaci Jaroslav Šedivý z odboru dopravy Městského úřadu v Hořicích.

Sečteno a podtrženo, za čtyři měsíce zkušebního provozu nasnímaly radary zhruba třicet tisíc řidičů, kteří porušili rychlost.

A hodně nečekaný byl i další výstup ze statistik, říká Jaroslav Šedivý. „Radary snímaly i počet vozidel, které Hořicemi projedou. Takže nás překvapilo i to, že za ony čtyři měsíce projel městem téměř milion aut.

Čtěte také

Hořice jsou známé mimo jiné dvěma závody silničních motocyklů na městském okruhu - 300 zatáček Gustava Havla doplňuje srpnový závod IRRC. A do Hořic proto přijíždí motorkáři z celé Evropy, kteří si trať rádi projedou. Většinu přestupků ale zdaleka na svědomí nemají - z téměř 30 tisíc rychle jedoucích řidičů jich jen asi 1 300 hřešilo na motorce.

Za to, že brzy budou v Hořicích za rychlost padat pokuty, si řidiči mohou tak trochu sami, naznačuje nezávislá místostarostka Jana Bouzková. „Z logiky věci, když tady máme tolik přestupků, tak by asi nebylo úplně ideální a rozumné se zpovídat občanům, proč radary nechceme pořídit na trvalo.

Radary v Hořicích budou na dvou místech, oba na trati motorkářského závodu.

Čtěte také

„Budeme mít jeden stacionární radar při vjezdu do města od Dvora Králové nad Labem a Miletína. A druhý bude průběhový na vzdálenost asi jednoho a čtvrt kilometru při výjezdu z Hořic směrem na Lázně Bělohrad, což je součástí závodního okruhu 300 zatáček Gustava Havla, popisuje místostarostka Jana Bouzková.

A doplňuje, že město musí ještě dořešit některé legislativní detaily a také zaměstnat nejspíše dva pracovníky, kteří budou řešit administrativu související s přestupky.

Pokuty by tak za rychlou jízdu mohly začít v Hořicích na Jičínsku padat na jaře příštího roku.

autoři: Tomáš Lörincz , baj
Spustit audio

Související