Požár půdních prostor v obci Osek na Jičínsku způsobil škodu asi za 1,5 milionu korun

19. únor 2021 12:30

Krátce po jedné hodině ranní byl vyhlášen poplach několika jednotkám hasičů kvůli ohlášenému požáru v obci Osek na Jičínsku. Krajské operační a informační středisko hasičů přijalo oznámení o požáru objektu bývalé hospody, která by nyní měla sloužit k ubytování osob. 

Ještě před příjezdem hasičů se z budovy evakuovalo pět lidí, jeden člověk byl lehce zraněn.

Při příjezdu hasičů už byla zasažena část střechy objektu, jednotky prováděly průzkum a přes energetiky bylo zajištěno odpojení budovy od přívodu elektrické energie. Požár se šířil ve velmi členitých půdních prostorech, které byly silně zakouřené, hasiči tak pracovali převážně v dýchací technice.

Na hašení bylo nasazeno vysokotlaké zařízení CCS Cobra, které je užitečným pomocníkem jednotek požární ochrany při hašení v uzavřených prostorech. Je schopno prorazit a řezat různé typy materiálů.

Čtěte také

Požár se jednotkám podařilo lokalizovat kolem čtvrté hodiny ranní, mimo půdu se naštěstí nerozšířil. Následně jednotky vyhledávaly a dohašovaly skrytá ohniska. Likvidaci události ohlásil velitel zásahu v 09:56 hod.

Ohledání požářiště prováděl vyšetřovatel hasičů, který si vyžádal na místo součinnost příslušníků Institutu ochrany obyvatelstva z Lázní Bohdanče, konkrétně specialistů v oboru elektro. Příčina je stále předmětem vyšetřování. Škoda způsobená požárem byla odhadnuta na asi 1,5 milionu korun.

Na místě zasahovali profesionální hasiči ze stanice Jičín a dobrovolné jednotky ze Sobotky a Markvartic, vyžádána byla mezikrajská výpomoc ze středních Čech prostřednictvím JSDH Dolní Bousov a JSDH Jičín držela zálohu na zbrojnici pro případ jiné mimořádné události.

autor: baj | zdroj: HZS Královéhradeckého kraje
Spustit audio

Související