Povodí Labe zvedlo cenu za pronájem některých pozemků. Nájemci ruší smlouvy nebo se chtějí soudit

11. červenec 2022 09:16

Došlo ke skokovému zdražení nájmu některých pozemků Povodí Labe, konkrétně části břehů nebo mol sloužících ke vstupu do vody, případně jako přístaviště pro lodě. Součástí nového ceníku jsou také platby za každé plavidlo, včetně šlapadel. Někteří nájemci tak smlouvy ruší a už vybudované stavby likvidují, jiní s podpisem nových podmínek váhají. 

Čtěte také

„Náš právník říkal, nic nepodepisujte a zaplaťte jen to, co jste platili v loňském roce,“ říká František Křelina, který je předsedou Klub vodních sportů Marina Týnec nad Labem.

Platit roční nájem 600 korun za metr čtverečný a další peníze za každé plavidlo odmítá. „Jsem tedy pořádně naštvaný.

V případě, že se s Povodím Labe nepodaří domluvit jiné podmínky, klub je prý rozhodnutý se kvůli skokovému navýšení nájmu soudit. „Budeme žádat náhradu škody. Protože do těch mol byly investovány obrovské peníze. Například na Marině v Týnci nad Labem to dělá kolem pěti milionů korun. Tak budeme na Povodí Labe žádat, aby ty finanční prostředky vrátili. My to pak klidně odstraníme.

Čtěte také

Novou nájemní smlouvu s Povodím Labe zatím nepodepsali ani zástupci Autokempu Rozkoš na Náchodsku. Nájem za kus břehu a molo, ze kterého návštěvníci vstupují do vody, má být podle jednatele kempu Jana Šnajdra vyšší o zhruba 700 tisíc korun.

„Rozebrat to a zlikvidovat, popisuje Jan Šnajdr jednu z možností, jak může celý spor skončit.

Molo je tady přitom od osmdesátých let minulého století, i tady ho vybudovali na vlastní náklady. „Osm set tisíc korun stála jen ta výdřeva. To jsme dělali asi před 15 lety. Vše bylo hloubkově mořené.

Čtěte také

Povodí Labe vysvětluje změnu ceníku tak, že chce sjednotit podmínky pro všechny subjekty. Potvrzuje to generální ředitel Marián Šebesta. „Všichni by měli mít podmínky stejné. Jediné, co rozlišujeme, tak jestli je to pro podnikatelský účel nebo nikoliv.

O polovinu menší nájem se tak týká nejrůznějších spolků nebo sportovních klubů, které u vody nepodnikají. „To znamená, že všechny spolky typu vodáci, kanoisté nebo jachtaři, kteří mají lodě jen pro své členy a nepronajímají je, ti spadnou do té nepodnikatelské kategorie.

Od zveřejnění ceníku ale Povodí Labe už podmínky dvakrát měnilo. Ta nejnovější je taková, že se nájem netýká složek IZS a veřejných přívozů.

Spustit audio

Související