Posvítíme si na možnou temnou stranu doplňků stravy. Dávejte pozor na nežádoucí interakci s léčivem

10. červen 2025

Dnešní radioporadna je zaměřena na doplňky stravy. Reklamy nás bombardují ze všech stran, slibují zázraky pro naše zdraví, imunitu, krásu, výkon. Co když se ale za tou blyštivou fasádou skrývá riziko, které může naše zdraví paradoxně i ohrozit? Na temnou stranu doplňků stravy si proto posvítíme s Miloslavem Hronkem, profesorem z Farmaceuutické fakulty Univerzity Karlovy.

Miloslav Hronek ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Proč se mluví o tom, že některé doplňky stravy mohou být vyloženě nebezpečné?
Nebezpečné mohou být ani snad nikoliv z hlediska svého obsahu, protože většinou by doplňky stravy měly doplňovat výživu, tak jsou nastaveny, nejsou to léčiva, ale o čem se příliš nemluví, je právě otázka interakcí s léčivy. Úplně klasický příklad, kolegové z poradenského centra od nás fakulty by mohli hovořit, jak často se stane, že lékař nasadí nějakou medikaci, nějaké léky a pacient uslyší někde v reklamě, že tento doplněk by byl dobrý třeba na jeho klouby, nebo cokoliv jiného. Koupí si ho, s nikým se neporadí, ani s lékárníkem, kde to kupuje.

Pokud dojde k interakci doplňku stravy s léčivem, může se snížit účinek léčiv a pacient o tom neví. A pak nastává problém.
Assoc. Prof. PharmDr. Miloslav Hronek, Ph.D. z Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové

A dojde k interakci s oním léčivem. Může se snížit účinek léčiv a pacient o tom neví. A pak nastává problém. Nedávno byla aféra, zkrátka hovořilo se o tom, jak pacienti zapíjejí léky zeleným čajem. Mysleli si, jak je to zdravé. Ale že došlo k interakci s léčivem, že de facto to léčivo zablokovali, to nevěděli. Proto doporučuji léky vždy zapíjet vodou.

Čtěte také

Doplněk stravy tedy není lék. Jak se liší od léčiva? Protože je to podle mě zcela neregulovaná záležitost na našem trhu.
Ano, je to tak. Doplněk stravy je nastaven tak, aby doplňoval výživu. To znamená i z hlediska třeba některých obsahových látek, budeme například hovořit o vitaminech, nebo to může být kloubní výživa, cokoliv jiného, zkrátka by měl doplnit požadované tam, kde je toho nedostatek.

Kdežto léčivý prostředek už obsahuje takovou dávku, která je léčivá. Ale je tam ještě další důležitá a zajímavé věc, a to možná mnozí nevědí. Že doplněk stravy podléhá vyhlášce, která nařizuje výrobci, že výrobek musí být zdravotně nezávadný.

To znamená, neobsahuje plísně, xenobiotika a další látky. Ale může se stát a řada výrobců, a neříkám, že všichni, ale z analytických laboratoří to víme, že řada těch preparátů neobsahuje látku, která je uvedena na obalu. Užíváme tak něco, co tam není.

Čtěte také

Pacient si koupí doplněk stravy multivitamin a podívá se na krabičku, kolik ho tam je. My ale víme z analytických laboratoří, a to byly desítky procent případů, není to tedy nahodilé, že tam ty vitaminy nebyly, takže si člověk de facto koupil placebo.

Ale placebo také funguje na některé lidi jako psychologická záležitost.
Když tomu člověk věří, tak to samozřejmě funguje. Je to jedna ze složek účinku jakéhokoliv preparátu, ale ten přípravek má mít nějakou minimální dávku, kde víme, že bude to mít požadovaný účinek, má to nějaký význam.

Celou radioporadnu s Assoc. Prof. PharmDr. Miloslavem Hronkem, Ph.D. z Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

Spustit audio
    • 80 let s vámi
      Hradecké minuty

    Mohlo by vás zajímat