Portugalské azulejos inspirací! Matěj Krajíček vrací barevnými mozaikami krásu rozbitým chodníkům

13. říjen 2025

Představíme vám mladého umělce, který udělal radost snad každému, kdo jeho nápad viděl. Student Fakulty umění Ostravské univerzity Matěj Krajíček totiž opravuje rozbité chodníky krásnými, pestrobarevnými mozaikami. První vznikla v Ostravě, v létě se přesunul do svých rodných Pardubic a teď opravil a ozdobil výmoly i v Hradci Králové.

Matěj Krajíček je naším hostem. Řekněte, kolik vašich mozaik, díval jsem se do Pravidel českého pravopisu a říká se správně mozaik, už je po Hradci Králové?
Říkáte to správně, ale všichni, i já sám, říkáme mozajek. V Hradci Králové jich je na pěti místech sedm.

Jedna krásná je na Tylově nábřeží u Tylova gymnázia.
Přesně tak. Potom jsou další před hlavním nádražím, před menzou, dále před magistrátem města a na Velkém náměstí.

Matěj Krajíček ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Je to krásný a skvělý nápad. Jak vás napadlo vyplňovat výmoly českých měst krásnými mozaikami?
Když se na to někdo zeptá, tak odpovídám, že mě to napadlo klasicky, když jsem přemýšlel, co budu dělat za svoji bakalářskou práci. Protože jsem potřeboval nějaké téma, co mi bude dávat smysl a zároveň třeba bude dávat smysl i ostatním. Věděl jsem, že bych rád pracoval se street artem, protože to je médium, které mě provází už od dětství. Takže tak se to prostě sešlo a vyšel z toho projekt vycházející z definice street artu, protože street art by měl opravovat a ne ničit. A tento projekt se snaží o opravu doslova. A posbíral jsem zároveň určitou inspiraci v zahraničí. Žil jsem půl roku v portugalském Portu, kde jsou všude na domech jejich slavné a krásně barevné azulejos, mozaiky či kachličky. Každý to viděl, kdo někdy byl v Portugalsku. Tedy tam byla možná ona inspirace.

Je to docela složitá technika. Kombinuje street art s klasickou tvorbou mozaiky, jak to dělali lidé už před stovkami let.
Matěj Krajíček, student Fakulty umění Ostravské univerzity

Byl jsem ovšem také tři měsíce v Berlíně, kde je zase street art na jiném levelu než naše všechna města dohromady.
Tam to žije. V Berlíně je street art na všech možných rozích, bych řekl. Doslova.

Vaše první mozaika tedy vznikla v Ostravě v rámci bakalářské práce?
Začínal jsem s tím v rámci bakalářské práce. Běhal jsem okolo naší Fakulty umění v Ostravě a různě po sídlišti testoval lepidla a materiály, protože ten postup není úplně standardní, jít zalepovat díry mozaikami. Nikde to není pořádně odzkoušené. Dělá to několik umělců v zahraničí, ovšem když to porovnáte ve street artu například s murály, tak je jich opravdu hrstka, možná bychom je spočítali na prstech jedné ruky. Je to totiž docela složitá technika. Kombinuje street art s klasickou tvorbou mozaiky, jak to dělali lidé už před stovkami let.

Čtěte také

Vaši první mozaiku v Ostravě bychom ještě našli?
První mozaika je přímo před tamní fakultou umění. Některé se mi pak rozpadly, protože jsem to dělal v rámci bakalářky, začínal jsem praktickou část v únoru, kdy na to počasí není úplně ideální, sněžilo a pršelo, do toho zažily mozaiky teplotní šoky, obrat o 35 stupňů, takže některé se rozpadly, jiné drží. Sám se snažím stále ten postup nějakým způsobem zlepšovat. Vymyslet, aby to bylo trvanlivější.

Co je na té vaší první ostravské mozaice?
Není tam nic konkrétního. To je vlastně věc, se kterou ještě dost bojuji a pracuji. Mozaiky jsou dost často abstraktní a já v tom osobně nevidím problém, ale ještě se stále hledám v tom vyobrazení. Jde o vytvoření určitého rukopisu nebo mozaikopisu, či jak to nazvat.

Snažím se vyvinout kvalitní postup, ať mám čisté svědomí, že do toho dávám maximum. Jsem zvědavý, jestli mozaiky přežijí zimu.
Matěj Krajíček, student Fakulty umění Ostravské univerzity

Jaký je vlastní postup vaší práce? Prostě jdete po ulici, uvidíte díru či výmol a řeknete si, tady by možná mozaika hezky vynikla? Tomu chodníku by má mozaika slušela. Je to tak?
V podstatě ano a i ne. Protože ty díry a lokality pozoruji a snažím se o nich zjišťovat předem nějaké historické hledisko, jak tam reagují lidí, kolik jich tudy chodí. Nejjednodušší to pro mě bylo samozřejmě v Pardubicích, protože to tam znám. Tady v Hradci jsem si to zjišťoval od sestry, která tu chodila na střední školu a pak od přítelkyně. A další postup je takový, že přijedu autem k díře, protože je na to opravdu zapotřebí docela dost těžkého materiálu. Je to kombinace malých mozaik a různých dlažeb, všeho možného.

Čtěte také

Barevné střepy.
Přesně tak. A probíhá to tak, že díru vymetu, odstraním veškeré nečistoty, potom ji vyleji rychleschnoucím cementem, protože často bojuji s časem. Ono to vypadá, že to je za pět minut hotové, ale zpravidla mi to zabere půl dne až den. Někdy i déle, záleží na velikosti oné lokality. A potom mám flexibilní mrazuvzdorné lepidlo, do kterého umisťuji kousky jednotlivých mozaik. Poté to celé zaleji spárovací hmotou.

Nápad, jak bude mozaika vypadat, už máte v hlavě předem, nebo vzniká až přímo na místě?
Většinou mám nápad předem, ale mám víc způsobů. Některé mozaiky jsem si připravoval předem a jen jsem je pak na to konkrétní místo umístil. Někdy jsem si díru obkreslil na balicí papír, vyskládal si mozaiku v ateliéru a následně přeskládal na on místo. Pak jsou samozřejmě i větší lokality, kde to takto realizovat není možné, protože jsou příliš rozsáhlé. Ale mám nějakou vizi v hlavě a potom je to i částečná improvizace přímo na místě.

Moc rád budu v mozaikách pokračovat. Myslím si, že se tento projekt může rozvíjet několika směry a uvidím, kam mě to zavane.
Matěj Krajíček, student Fakulty umění Ostravské univerzity

Všechny hradecké mozaiky spojuje motiv zlaté koruny.
Mozaiky jsem vytvářel v rámci Street art festivalu, který se konal k výročí 800 let od první písemné zmínky o městě Hradec Králové. Celoroční oslavy pracují s různými typy zlatých korun, takže jsem se rozhodl pojmout zlaté koruny po svém a všechny mozaiky v Hradci spojuje zlatá koruna.

Čtěte také

Napadá mne, že by mohli lidé chodit po českých městech a hledat vaše mozaiky. Dokumentovat je a dávat třeba na Instagram, na sociální sítě. To by bylo pěkné, ne?
Určitě by to bylo super. Ale myslím si, že už to vlastně často lidé dělají. Nějak si to sami našli.

Budete v mozaikách dál pokračovat?
Moc rád v tom budu pokračovat. Dělám mozaiky teď půl roku a snažím se vyvinout nějaký kvalitní postup, ať mám čisté svědomí, že do toho dávám maximum. Sám jsem ale zvědavý, co to s mozaikami udělá přes zimu. Jestli přežijí. Zároveň si myslím si, že se tento projekt může rozvíjet několika směry a uvidí se, kam mě to zavane.

Matěj Krajíček ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Říká Matěj Krajíček, mladý umělec, který svými barevnými mozaikami opravuje rozbité chodníky. Například teď i v Hradci Králové. Tak se rozejděte po Pardubicích a po Hradci Králové a najděte si Matějovy mozaiky. Určitě vám udělají radost.

autoři: Jakub Schmidt , baj
Spustit audio

Mohlo by vás zajímat

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

Zmizelá osada

Koupit

Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.