Populární bělení zubů. Dejte pozor, aby nedošlo k poškrábání skloviny, protože to je nevratný proces
V Radioporadně se budeme bavit o našem chrupu a o dentální hygieně, protože naším hostem je Mgr. Bc. Markéta Marušanová, DiS., dentální hygienistka ze Zubní kliniky MILES. Jako téma jsme zvolili bělení zubů. Už jen spousta reklam, která jsou kolem nás i na internetu. Známé osobnosti doporučují různé bělící pasty, pásky, gely, všechno možné.
Jak se na takové "domácí" bělení zubů dívají odborníci? Můžeme si způsobit nějaké vážnější problémy, když se o to budeme pokoušet sami doma?
Rizika tam určitě jsou. Ono je to tak, že pokud chceme opravdu změnit barvu zubů, tak na to funguje pouze peroxid. A to je něco, co legislativa Evropské unie neumožňuje ve volném prodeji. Patří to jen do ordinace dentální hygienistky nebo zubního lékaře.
Vše, co je ve volném prodeji, funguje na principu odstraňování povrchových pigmentů, takže jsou v tom různé leštící látky, abrazivní částice. A pokud neznáme přesné složení nebo je v tom přípravku třeba těch abrazivních částic příliš, tak se může velmi lehce stát, že si poškodíme povrch zubů, poškrábeme sklovinu a to je nevratný proces.
Čtěte také
Samozřejmě každý má na zubech jiný pigment. Někomu více žloutnou a mění barvu. Co na to má vliv? Říká se, že káva nebo červené víno. Co dalšího?
Potraviny a nápoje, které obsahují nějaká barviva, způsobují povrchové pigmentace, ale vlastní barva zubů tímto ovlivněná není. To máme dáno, protože vždy záleží na tom, jak máme silnou vrstvu skloviny a jak moc je ona sklovina průsvitná. A jsou pak vidět tmavé součásti zubů, které se nacházejí pod ní.
Je bělení zubů dnes výhradně estetická záležitost, nebo je i něčím prospěšné pro naše zuby?
To je právě taková revoluce, kterou už pár let na trhu máme i ve světě. Kdy gely používané na bělení zubů neobsahují jen peroxid, ale i vitamíny a podobně, což znamená, že v rámci bělení nedochází jen k estetické úpravě.
Dojde ke změně barvy zubů, ale zároveň sklovinu dokážeme i velmi intenzivně vyživit, posílit, třeba i opravit nějaké povrchové mikrodefekty. Dá se tedy svým způsobem říci, že už je to i léčba zubů.
Čtěte také
Předpokládám ale, že se jedná pouze o přípravky, které jsou dostupné jen v ordinacích.
Přesně tak. Tam se určuje i míra koncentrace, jak dlouho je potřeba přípravek používat, jestli přes noc nebo přes den a podobně. Takže to patří výhradně do rukou odborníků.
Jaké metody bělení zubů se dnes používají?
Používáme dvě metody. Fázi, kdy přijdete do ordinace a absolvujete bělení v ordinaci, my zároveň kombinujeme i s bělením, které probíhá doma. Kdy se ten bělící gel dává do takových na míru zhotovených nosičů. Je to gumová kopie korunek zubů, tedy není to žádný nepříjemný a tvrdý plast.
Možná kombinace těchto dvou variant záleží nejen na tom, jaká je výchozí barva zubů, ale pokud chceme použít i nějakou remineralizaci a péči pro sklovinu, tak i jaký je výchozí stav a kvalita zubů. Podle toho vám vše doporučíme přímo pro vás na míru.
Čtěte také
A když je cyklus bělení ukončený, můžeme pak už fungovat normálně bez omezení?
Tam žádné omezení nejsou. Tedy i po bělení není potřeba dodržovat žádný speciální režim, jen je zapotřebí čas od času celý proces zopakovat, abychom si ten hezký odstín udrželi, protože zuby mají tendenci trošičku se vracet barevně zpátky.
Co je ale zase taková dobrá zpráva pro všechny, jakmile zuby jednou vybělíte, tak na původní barvu už se nevrátí nikdy, vždy zůstanou světlejší. Jen je potřeba prostě čas od času dát, říkáme tomu boost, aby se barva oživila.
Všeobecně se doporučuje, že první rok po bělení by to mělo být každé 2 až 3 měsíce. A po roce, když se barva už krásně stabilizuje, tak podle potřeby. Klasicky to bývá před dovolenou, před svatbou, před nějakým důležitým životním momentem a podobně. Ale už nikdy nebudete zuby znovu bělit.
Celou radioporadnu týkající se bělení zubů s dentální hygienistkou Mgr. Bc. Markétou Marušanovou, DiS., ze Zubní kliniky MILES si můžete poslechnout v našem audioarchivu.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Závěr příběhu staré Karviné, který měl zůstat pod zemí
Karin Lednická, spisovatelka

Šikmý kostel 3
Románová kronika ztraceného města - léta 1945–1961. Karin Lednická předkládá do značné míry převratný, dosavadní paradigma měnící obraz hornického regionu, jehož zahlazenou historii stále překrývá tlustá vrstva mýtů a zakořeněných stereotypů o „černé zemi a rudém kraji“.


