Pomalu se blíží doba, kdy bychom se měli nechat očkovat proti chřipce. Bude ovšem dost vakcín?

14. září 2020 08:49
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy chřipka očkování

Ve stínu koronaviru se pomalu blíží chřipková sezóna. Na vakcínu proti onemocnění COVID-19 zatím čekáme, očkování proti chřipce k dispozici je. Zatímco v zemích západní Evropy je podle Eurostatu proočkována zhruba polovina obyvatel a ve Velké Británii i přes 70 procent, Česko v téhle statistice daleko zaostává.

Čtěte také

„Proočkovanost proti chřipce v Královéhradeckém kraji je dlouhodobě velice nízká. Pohybuje se zhruba mezi pěti až sedmi procenty," popisuje mluvčí Krajské hygienické stanice Veronika Krejčí statistiky, ze kterých praktičtí lékaři nemají radost.

Podle doktorky Kristýny Kališové z Hostinného se lidé na možnost očkování ptají víc než dřív. Nedostatek vakcín by podle oslovených lékařů snad problém být nemusel ani při zvýšeném zájmu, i když některé odhady Svazu zdravotních pojišťoven z konce léta naznačovaly opak.

Zatím jich v jednotlivých ordinacích mají většinou dostatek. Možnost objednat vakcínu byla, říká Kristýna Kališová.
„Dostali jsme v březnu od Lékařské komory a ministerstva zdravotnictví nabídku a firmy potom ještě také obcházely lékaře, jestli nechtějí objednat vakcínu, takže byla ještě možnost před létem doobjednávat."

Očkování (ilustrační foto)

Oslovili jsme namátkou jedenáct ordinací napříč krajem a pouze v jedné mají s nedostatkem vakcín problém. Ve všech jedenácti by ale bylo zatím možné se nechat očkovat, většinou i bez objednání.

Vakcínu si pacienti až na výjimky hradí sami, stojí i s aplikací kolem 400 korun. Některé skupiny pacientů ale na úhradu od pojišťovny dosáhnou.

Čtěte také

„Od 65 let je hrazena pojišťovnou. A také pacientům chronicky nemocným s plícemi, diabetikům a kardiakům je hrazena z veřejného zdravotního pojištění," říká Kristýna Kališová.

Lidé často odmítají očkování proti chřipce s tím, že chrání jen proti některým kmenům viru a chřipkou můžete onemocnět stejně. Kristýna Kališová vysvětluje, že i tak má očkování smysl.
„Neměli byste chytit onen smrtelný kmen, proti kterému se chceme bránit. A myslím si, že nikdo nechce umřít na zápal plic virového původu."

Ideální doba na očkování je od října do začátku prosince, vakcína je ale účinná rok, takže je možné se nechat očkovat už teď.

autoři: Tomáš Lörincz , baj
Spustit audio

Související