Policisté evidují stále víc podvodů spáchaných pomocí internetu. Pachatele se často nedaří vypátrat
Internetových podvodů podle policistů v poslední době přibývá. Liší se způsobem provedení, společné mají ale to, že se pachatele nedaří vypátrat a výjimkou nejsou statisícové nebo dokonce milionové škody. Aktuální informace zjišťoval reportér Václav Plecháček.
Už dlouhá léta policisté varují před podvodníky, kteří se vydávají například za vojáky na zahraničních misích. Objevují se takové případy stále?
Čtěte také
Bohužel ano. Police se právě teď zabývá oznámením devětašedesátileté ženy z Hradce Králové. Na sociální síti ji požádal o přátelství údajný kapitán americké armády v Kábulu. Tvrdil, že dostal rozkaz k přesunu do Kandaháru a jelikož nikoho jiného nemá, požádal ženu o převzetí balíčku s jeho osobními věcmi a také penězi.
Žena, aby mohla zaplatit poplatek za kurýra, si vzala půjčku a na zahraniční účet poslala 50 tisíc korun. Dalších téměř 120 tisícový úvěr si vzala na zaplacení údajné pokuty, která měla být udělena za velké množství posílaných peněz v balíčku.
A potom měla zaplatit ještě dalšího čtvrt milionu korun. To už ale žena neudělala a oznámila vše na policii.
Čtěte také
Před několika dny policisté také zveřejnili případ, kdy nešlo přímo o vojáka, ale údajného pilota soukromých aerolinek z Turecka. S ním si nedávno začala psát na internetu jiná žena z Rychnovska. Následně pilot požádal o pomoc kvůli údajné ztrátě dokladů. Aby si mohl zařídit nové, musí firma odvolat jiného pilota z dovolené.
A to tedy mělo stát peníze, které si údajně kvůli ztrátě dokladů nikde jinde nemohl vybrat. Podle instrukcí pilota tak žena poslala peníze na účet a přišla tak o 19 880 euro, tedy částku přesahující půl milionu korun.
Potom po ní chtěl pilot ještě další peníze na operaci svého syna, ale žena se rozhodla oznámit vše na policii.
Poslední dobou se množí také případy, kdy lidé zadají na internetu údaje ze své platební karty nebo si instalují nějaký program a následně přijdou o peníze. Můžeš být konkrétní?
Čtěte také
Například tento týden se na policejní služebnu dostavil sedmdesátiletý muž, kterému zavolal údajný obchodník, že má na účtu bitcoiny v hodnotě 25 tisíc dolarů. Kvůli tomu, že hodnota bitcoinů klesá, muži navrhl peníze vybrat. Aby je mohl získat, tak bylo třeba zaslat co nejvyšší částku.
Podvodník muži doporučil instalaci programu na vzdálenou zprávu do počítače. Následovala platba ve výši 4 800 dolarů, kterou muž přes ověření klíče potvrdil.
Přestože ho kontaktovali skuteční pracovníci jeho banky a upozornili ho, že tato transakce je podezřelá a platbu stornovali, tak muž o pár dní později na základě opětovné komunikace s neznámým obchodníkem platbu znovu potvrdil a o peníze přišel.
Čtěte také
Stejně dopadla teď v únoru sedmadvacetiletá žena z Hradce Králové. Té přišla SMS zpráva, že má deaktivovat svůj bankovní účet kvůli podvodu a pokud se nepřihlásí do zaslaného odkazu, tak bude její účet uzavřen.
Ona na zaslaný odkaz klikla, otevřelo se internetové bankovnictví, které vypadalo jako to z její banky. Vyplnila požadované údaje a následně zjistila, že někdo zadal čtyři transakce v celkové hodnotě téměř 830 tisíc korun. Dvě z nich byly úspěšné a žena tak přišla o zhruba 68 tisíc korun.
Existuje podle policistů nějaká univerzální rada, jak se nestat obětí internetových podvodníků?
Rozhodně neposílat peníze nikomu, koho známe jen z internetového prostředí. Neinstalovat si do počítače žádné neznámé programy. Nesdělovat nikomu hesla, přístupové, aktivační ani autorizační kódy, neposílat nikam kopie osobních dokladů, nesdělovat číslo platební karty.
Čtěte také
Ženy i muži by měli být velmi opatrní s navazováním přátelství s někým ze zahraničí. Podle policistů často uvěří slibům o společném životě a následně pošlou peníze.
Pachatelé vystupují nejen jako vojáci či piloti, jak už bylo řečeno, ale také třeba jako architekti nebo lékaři. A pokud někdo po telefonu nebo internetu vystupuje jako pracovník banky, je podle policie důležité vše si ověřit přímo na bankovní pobočce.
Podle policistů je totiž šance na vypátrání takových internetových podvodníků prakticky nulová a lidé už své peníze pravděpodobně zpátky nikdy nezískají.
Související
-
Víte co jsou „navolávky“? Telefonické podvody páchané na seniorech, ale nejen na nich. Jak reagovat?
V Královéhradeckém kraji přibývá pokusů o telefonické podvody. Vyplývá to ze statistik. Kriminalisté evidují desítky případů, kdy se někdo snažil vylákat peníze od lidí.
-
Policisté varují před podvodnými telefonáty. Můžete přijít o své úspory a netýká se to jen seniorů
Seniorkám volal na pevnou linku muž, představil se jako vnuk, ve druhém případě jako zeť a žádal o peníze, které velmi nutně potřebuje. Ženy ale informovaly policii.
-
Upozorněte své rodiče a babičky i dědečky: POZOR na podvodníky a falešné příbuzné
Poručík Ondřej Moravčík z Oddělení tisku a prevence Policie ČR byl hostem radioporadny Českého rozhlasu Hradec Králové. Téma: senior jako oběť trestného činu.
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.