Policisté budou opět dohlížet na neukázněné motoristy na Šerlichu v Orlických horách

4. leden 2019 09:29
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Špatně zaparkovaná auta v zimě komplikují dopravu (ilustrační foto)

Už třetím rokem po sobě budou rychnovští policisté dohlížet na neukázněné řidiče v Orlických horách. Největší problémy očekávají policisté už tradičně na Šerlišském sedle poblíž Masarykovy chaty. Právě odtud běžkaři velmi často vyráží na hřebenové túry a milovníci sjezdového lyžování míří do nedalekého polského areálu. 

Neukáznění řidiči v Orlických horách komplikují práci nejen silničářům, ale i záchranářům

Cesty v Orlických horách blokují neukáznění řidiči

Cesty v Orlických horách blokují neukáznění řidiči osobních aut. Ti dostávají do problémů nejen silničáře, ale také záchranáře a řidiče linkových autobusů. Nejenže někteří turisté vyrážejí na hory bez patřičné zimní výbavy, ale také parkují tam, kde je to zakázané. Kritickým místem je Šerlišské sedlo na silnici mezi Deštným v Orlických horách a Orlickým Záhořím. Tam vyrazil s policisty i reportér Václav Pilný.

Parkoviště na Šerlišském sedle pojme jen několik desítek aut a to současným požadavkům zdaleka nestačí. Neukáznění motoristé pak parkují doslova kde se dá. Policisté budou i letos všechny přestupky trestat pokutami.

Okolí Masarykovy chaty bývá v obležení řidičů hlavně o víkendech. Neukáznění motoristé potom parkují podél silnice vedoucí do Orlického Záhoří a tím ohrožují její průjezdnost. S komplikacemi se tam pravidelně potýkají nejen silničáři, ale i složky Integrovaného záchranného systému.

Policisté počítají, že se na Šerlich vypraví už tento víkend

„Zatím byla situace i vzhledem ke klimatickým podmínkám bezproblémová. Teď bych řekl, že se to radikálně mění. Chumelí, přichází vydatná sněhová nadílka, budou začínat prázdniny, je tedy jasné, že se tomu musíme začít víc věnovat," říká vedoucí rychnovské dopravní policie Rudolf Petřík.

Špatně zaparkovaná auta v zimě komplikují dopravu (ilustrační foto)

Jen za loňskou zimu evidují policisté zhruba osm případů, kdy byla silnice z Deštného do Orlického Záhoří kvůli neukázněným řidičům zcela neprůjezdná. To přináší komplikace také lidem žijícím na hřebenech.

„Největší problémy máme se zásobováním a samozřejmě s výjezdem ubytovaných návštěvníků nahoru k chalupě. Myslím si, že největší problém by mohl nastat, kdyby se něco stalo a záchranka nebo horská služba by nemohla vyjet nahoru k nějakému úrazu," popisuje aktuální situaci nájemce Masarykovy chaty Karel Horák.

Nový osvětlený okruh pro noční bežecké lyžování se otevírá v Orlickém Záhoří

Na běžkách

V Orlickém Záhoří se možná už dnes otevře nový, kompletně osvětlený okruh pro běžkaře. Je největší svého druhu v České republice, LED lampy totiž osvětlují trať dlouhou téměř pět kilometrů. Přestože stopy už jsou týden upravené, termín zahájení večerního a nočního lyžování není jistý, čeká se, až energetici okruh napojí do soustavy. 

Podle policie by řidiči měli pečlivě zvážit, zda musí nutně zaparkovat na Šerlichu. V případě zaplněného parkoviště budou policisté motoristy vracet zpátky do Deštného či Orlického Záhoří.

Práci policie, která bude i letos rozdávat pokuty a nasazovat botičky, vnímají řidiči rozdílně, říká Rudolf Petřík: „Když je to řidič, který nemůže projet, tak ten nám děkuje a tleská, že je to dobře. A potom samozřejmě ten bezohlednější, nebo méně zodpovědný řidič, který odstavuje auto tam, kde ho napadne, tak ten nám naopak netleská, když jej potom řešíme."

Za špatné parkování mohou policisté na místě udělit pokutu až do výše dvou tisíc korun. Neukázněným milovníkům lyžování se tak může jejich koníček pořádně prodražit.

autoři: Václav Pilný , baj
Spustit audio

Související