Policii na Trutnovsku chybí lidé. Důvodem je nezájem o tuto práci i odchody do důchodu

22. únor 2019 10:38

Trutnovská policie bojuje s nedostatkem lidí. Důvodem je nezájem o tuto práci a také odchod starších policistů do důchodu. Aktuálně policie láká potencionální zájemce různými benefity a náborovými příspěvky. Ani to ale zatím není dostatečnou motivací. 

Policii v Královéhradeckém kraji chybí desítky lidí. Kde je jich největší nedostatek?

Policii v Královéhradeckém kraji chybí desítky lidí

V Královéhradeckém kraji je nedostatek policistů. Do ideálního stavu chybí desítky lidí. Podle policie ovšem v regionu není ohrožena bezpečnost. I tak se ale snaží nové muže a ženy zákona neustále do svých řad získávat.

Zatímco loni chybělo na Trutnovsku 12 policistů, teď jich chybí jednou tolik.

„Dostali jsme se do nějaké generační obměny, nebo zkrátka do nějakého generačního stavu, kdy policisté, sloužící 25 či 30 let a více, tak prostě odejdou a sešlo se to tak, že nám jich odešlo doopravdy víc jak 10," vysvětluje ředitel Policie České republiky v Trutnově Pavel Škandera.

Nedostatek policistů pociťují hlavně obvodní oddělení. Mezi nimi i Špindlerův Mlýn, kde jsou policisté, zejména teď v zimě, neustále zapotřebí.

Bezpečnost na silnicích, to je podle policie základ

„Jsou útvary, kde je dohromady 12 až 14 policistů. A jakmile tam chybí dva, tak je to citelnější, než když dva policisté chybí na útvaru, kde jich je 30 nebo 40, jako je například tady Obvodní oddělení Trutnov," doplňuje Pavel Škandera.

Městská policie v Trutnově hledá další cesty a způsoby, jak co nejlépe pomáhat seniorům

20 zájemců se zatím v Hradci Králové přihlásilo do policejní Akademie seniorů

Trutnovská městská policie chce ještě víc zlepšit svou práci se seniory z Domů s pečovatelskou službou. Vedení strážníků si všímá toho, že se někteří starší lidé ostýchají požádat o pomoc nebo zavolat na tísňovou linku, i proto zavádí ve městě nové okrsky. Stejně jako třeba v dobách první republiky by pak měli místní svého strážníka znát a měli by k němu tedy mít i výrazně blíž.

A dodává, že všechna policejní oddělení, která mají podstav zaměstnanců, fungují díky výpomoci: „U těch menších útvarů se snažíme vypomoci ze strany oněch větších útvarů. Tak, aby menší útvary byly schopny tu policejní činnost stoprocentně zajistit."

Aktuálně především v horských střediscích vypomáhají také muži zákona z krajského oddělení. A to hlavně o víkendech, kdy je nápor turistů velký.

Sehnat nové zájemce do řad policistů se podle Pavla Horného, koordinátora kriminální služby, příliš nedaří: „Jsme v kontaktu s úřadem práce, prostřednictvím našich tiskových pracovníků kontaktujeme školy, snažíme se zkrátka oslovit budoucí uchazeče. V médiích se objevují tyto nabídky s možnostmi a benefity."

A navíc spoustu zájemců neprojde přijímacími testy

„Je tam riziko dejme tomu zejména psychologického vyšetření, i když v současné době se to týká už také prověrky fyzické zdatnosti. Tam chlapi někdy také docela naráží. Až se tomu divíme," doplňuje Pavel Škandera.

Problém s nedostatkem lidí nemá pouze státní trutnovská policie, ale také městská policie v Trutnově. Tam aktuálně schází 6 pracovníků.

Spustit audio

Související