Policie hlídkuje na Rozkoši. I na vodě platí zákony a předpisy

Policisté z obvodního oddělení v České Skalici na přehradu Rozkoš vyráží pravidelně a zajímají se hlavně o bezpečnost.
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Policisté z obvodního oddělení v České Skalici na přehradu Rozkoš vyráží pravidelně a zajímají se hlavně o bezpečnost.

Letní sezóna na přehradní nádrži Rozkoš na Náchodsku je v plném proudu a na hladině se tak objevuje stále víc lodí a člunů. Ty přitom mohou ohrožovat plavce a také proto se na ně v posledních týdnech zaměřili místní policisté. Na jednu z kontrol s nimi vyjel i reportér Václav Plecháček.

Společně s policií a zástupci plavební správy jsme vyrazili na přehradní nádrž Rozkoš. Co se bude kontrolovat? Jak bude kontrola probíhat?

„Budeme kontrolovat přístaviště, která tady na Rozkoši máme. Všechny vyjeté malé čluny a plavidla. Tam se budou kontrolovat hlavně doklady. Jestli řidič má veškerou způsobilost k tomu, aby mohl řídit ten motorový člun nebo skútr," vysvětluje policista Miloš Schwertner.

Hned při první kontrole jsou problémy. Protože posádka kontrolované lodě nemá u sebe všechny potřebné dokumenty.

Čtěte také

„Počkáme, až si pro ně dojede na břeh. Uděláme kontrolu dokladů. A pokud bude všechno v pořádku, tak budou moci pokračovat. Pokud by se ale zjistilo, že řidič plavidla nemá všechny doklady v pořádku, tak mu hrozí ve správním řízení mnohatisícová pokuta," říká Miloš Schwertner.

Jan Kašpar byl na člunu na Rozkoši kontrolován policií
„Je to pro mne první taková kontrola. Musím přiznat, že za tu dobu co sem jezdím, tak mne ještě vodní policie nekontrolovala. Plavební průkaz mám na výměně a občanský průkaz jsem nechal na břehu. Přístě už si dám větší pozor. Určitě," konstatuje Jan Kašpar.

Ještě objíždíme celou Rozkoš kolem břehu
Míjíme malý, gumový člun. Ten policie nekontroluje.

„Takový člun má výkon do pěti koní. A na takové plavidlo nemusí mít člověk doklady, aby jej směl řídit," vysvětluje policista Miloš Schwertner.

Podobných kontrol provedli policisté od začátku června víc než dvacet. S jakými problémy se nejčastěji setkávají? Co lidé porušují?

„Tady na vodní nádrži Rozkoš to bývá nejčastěji vodní lyžování. To je tu zakázané. A to se pak řeší blokovým řízením," dodává Miloš Schwertner.