Pokud se chystáte na běžky do Krkonoš, počítejte s tím, že můžete narazit na zledovatělé úseky

6. únor 2021 08:36
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Běžecké lyžování (ilustrační foto)

Sněhu kvůli oblevě ubylo, ale v Krkonoších je ho stále dostatek. Horská služba upozorňuje turisty na zledovatělé úseky a místy mokrý sníh a náročný terén. Je potřeba se na cestu pořádně vybavit. Zapomenout by podle horských záchranářů neměli lidé ani na nabité mobilní telefony.

Ne všechny běžecké tratě jsou upravovány, ale běžkaři si rozhodně mají kde zajezdit. Navíc by se podle meteorologů mělo ochladit a opět sněžit.

Čtěte také

„Jsme ve Vrchlabí a běžkujeme, tedy snažíme se o to. Protože jsou tady lepší sněhové podmínky než v Jilemnici, kde už sníh trošku roztál," říká Marek, který na vrchlabský běžeckých okruh vyrazil s celou rodinou.

Podmínky i přes oblevu jsou podle něj stále dobré.
„Tady zrovna kde stojíme, tak je sníh už trošku roztopený, ale už kousek dál je to výrazně lepší."

Některé skiareály vzhledem k tomu, že stále kvůli vládnímu nařízení nemohly obnovit provoz, běžecké tratě neupravují. Běžkaři ale mají možnost vyrazit třeba na Horní Mísečky.

„Tam upravujeme tratě 5 km, 7 km okruhy a svážnici od běžeckého areálu 1,5 kilometru ke sjezdovkám. Směr Labský Důl a zpátky," říká Marek Pavlíček ze skiareálu ve Špindlerově Mlýně.

Podle něj je v týdnu lidí v horském městě málo, o víkendu je to jiné.
„Přes týden je to velice slabé, to jsou opravdu jednotlivci, kteří se zde objevují a jdou na skialpy nebo s dětmi bobovat. O víkendu je samozřejmě návštěvnost větší, teď lidí je víc."

Krkonoše jsou krásné v zimě i v létě

Kvůli uzavřeným areálům hodně turistů míří na pěší túry nebo skialpy. Na některých místech ale není terén úplně ideální. Stále platí 2. stupeň lavinového nebezpečí. Pršelo totiž i na hřebenech celkem vydatně a následně to umrzlo.

„Na tu ledovku napadlo za poslední dny na hřebenech 10 centimetrů sněhu, který se z návětrných míst přefoukal na závětrné svahy. Tam se vytvořily desky a na rozhraní ledovky a toho nového sněhu by mohla lavina ujet," vysvětluje horský záchranář Robert Dlouhý.

Čtěte také

Podle něj je potřeba, aby se lidé před túrou řádně vybavili.
„Pokud je terén zledovatělý, tak jsou zapotřebí mačky nebo nesmeky. Pokud je hluboký sníh, tak nedoporučuji pěší túry, ale skialpy nebo sněžnice. Protože v hlubokém sněhu se daleko snáze vyčerpáte."

Horská služba tuto sezóně už měla také poměrně dost pátracích akcí. Důvodem je to, že někteří turisté si s sebou neberou telefony, nebo si je vypínají a o jejich pohybu pak v podstatě nikdo neví.
„Doporučuji aplikaci Záchranka, ve které je schována aplikace horské služby. Když se z této aplikace odešle zpráva, tak odejde i s GPS souřadnicemi. A stává se z toho pouze záchranná akce, nikoliv pátrací a záchranná akce."

Do terénu by se podle Roberta Dlouhého neměli lidé vydávat sami.

Spustit audio

Související