Pokud se chystáte do Prachovských skal, buďte opatrní. Dřevaři tam začali odstraňovat suché stromy

15. květen 2024

Z přírodní rezervace Prachovské skály v Českém ráji na Jičínsku se v těchto dnech ozývá zvuk motorové pily. Důvodem je odstraňování nebezpečných nebo kůrovcem napadených stromů. Pro návštěvníky skal ale těžba zásadní omezení neznamená.

Čtěte také

„Půjdeme tady na tu plošinku.“ Dřevař Ivan právě teď odstranil v rokli dva suché stromy. „Byly napadené kůrovcem, jeden visel už doslova jen na kořenech, druhý tedy ještě stál, ale kdyby to spadlo, tak je to kousek nad cestou. Mohlo by to někoho zranit, je to nebezpečné.

Dostat se ovšem k suchým stromům v tomto náročném terénu skal dá někdy pěkně zabrat. „Člověk se u toho pěkně protáhne, zapojí hlavu, což je také dobré, protože přemýšlí, aby se u toho nezabil. Ale pak to uděláte třeba ještě ve finále ještě úplně jinak.

Důležité je samozřejmě také vědět a rozmyslet si, kam nechat strom padnout. „Když strom odříznete, tak pak už není žádná brzda, která by ho zastavila.

Pokud se chystáte do Prachovských skal, buďte opatrní. Dřevaři tam začali odstraňovat suché stromy

Strážce Prachovských skal Miloš Zeman tady má důležitý úkol. Hlídá, aby v místě, kde se zrovna kácí suché stromy, neprocházeli turisté. „Dělám zde takový dozor. Jednak pro toho, kdo řeže, aby věděl, jestli může bezpečně pracovat. Nebo jsem tu i proto, abych zabránil nějakému neštěstí, kdyby nám někdo do toho sektoru, kde se kácí, vstoupil a něco na něj spadlo.

Proč se s kácením těch suchých stromů čekalo až do května? „Čekali jsme do doby, až bude opravdu jasno, zda jsou ty stromy opravdu suché a nebezpečné. A také proto, že počasí nám dělalo maličko čáru přes rozpočet. Neboť na ty skály se dá lézt pouze za sucha.

Prachovské skály, nejkrásnější oblast Českého ráje, jsou pískovcová skalní oblast, přírodní rezervace a součást Chráněné krajinné oblasti Český ráj, která se rozkládá zhruba 5 až 7 km severozápadně od Jičína mezi Prachovem, Pařezskou Lhotou, Dolním Lochovem a Blaty v Královéhradeckém kraji.

Až se dřevařům podaří odstranit všechny suché stromy podél turistických cest v Prachovských skalách v Českém ráji na Jičínsku, budou následně pokračovat v dalších lokalitách.

Spustit audio

Související