Pokud chce sameček klauna očkatého získat dominantní postavení, musí změnit pohlaví

Klaun očkatý (Amphiprion ocellaris, Clown anemonefish, Clownfische)
Klaun očkatý (Amphiprion ocellaris, Clown anemonefish, Clownfische)

Málokdo z nás se může doma dívat na úchvatný obraz korálového útesu. Některé naše domácnosti sice tu a tam zdobí akvária s rybičkami, ale velké nádrže, ve kterých jsou v pohybu k vidění nejroztodivnější ryby, sasanky a korály, má v Královéhradeckém kraji kromě krajského města jen Safari Park Dvůr Králové.

Do právě rekonstruovaného pavilonu Vodní světy nás za velkým obdivovatelem podmořského života Radkem Šleisem zavede redaktorka Dana Voňková.

Klaun očkatý je oblíbená a známá akvarijní ryba, která dokonce hrála hlavní postavu v americkém animovaném filmu Hledá se Nemo.

Klauni žijí v symbióze se sasankami na korálových útesech Indického a Tichého oceánu. Délka rybky je 7 až 14 cm. Klauny poznáte podle oranžově zbarveného těla a bílých pruhů. Jde o všežravce. Živí se plovoucím planktonem a řasami.

Klaun očkatý se vytírá v páru v prostředí sasanek. Nakladené oranžově žluté jikry chrání odhodlaný samec. V páru je ale vždy dominantní samička. Pokud chce sameček po smrti partnerky zaujmout v sasance dominantní postavení, musí změnit pohlaví.

Klaun očkatý

Klauni jsou známými obyvateli biologických společenstev korálových útesů. Chapadla sasanky poskytují klaunům v případě ohrožení i bezpečný úkryt.

Na oplátku přiláká klaun k sasance ostatní ryby, které se pak stanou její kořistí. V sasance si samička i sameček najdou vhodné místo, samička se tam vytře a sameček oplodní jikru. Než se malí klauni vylíhnou, stará se o ně sameček. Samička tak zjistí, jestli je dobrým otcem. Pokud ne, vypudí samečka ze sasanky.

Úpravy pavilonu Vodní světy mají v Safari Parku Dvůr Králové nad Labem skončit v květnu, před hlavní turistickou sezónou.

Pavilon Vodní světy v Safari Parku Dvůr Králové - zázemí mořských akvárií
Spustit audio

Související