Poklady sbírek východočeských muzeí aneb Co ukrývají chrámy múz v Královéhradeckém kraji

Barokní lékárna, bronzová spona i měšťanský betlém. Poklady Městského muzea v Novém Městě nad Metují - kopie

Pojďte s námi poznávat největší poklady z muzejního sbírkového bohatství Královéhradeckého kraje. Za objevováním dalších vzácností jsme se vydali do Nového Města nad Metují.  

Z novoměstského muzejního sbírkového bohatství pro vás ředitel muzea Jiří Hladík a jeho kolegyně Monika Mrázková vybrali bronzovou štítovou sponu, vůbec nejstarší předmět, který novoměstské muzeum vlastní, barokní lékárnu řádu Milosrdných bratří a měšťanský betlém.

Nové Město nad Metují, jedno z nejmalebnějších měst českého severovýchodu, až donedávna vlastní muzeum nemělo.

Muzeum bylo založeno teprve před dvěma desítkami let

Tím se zároveň splnil sen několika generací milovníků historie, kteří o totéž usilovali více než sto let.

Čtěte také

Myšlenka opět ožila v roce 1989, kdy byl pro účely muzea vybrán historický dům čp. 1226, který se v dalších letech dočkal rekonstrukce. Od ledna 1996 nastoupil do novoměstského muzea jeho první správce, později ředitel Jaroslav Resl.

Mezitím získalo muzeum do správy další dvě budovy v městské památkové rezervaci a své působení tak rozšířilo i o galerii a infocentrum.

V domě Na Zadomí čp. 1226 najdete expozici zaměřenou na historii města, řemesla a přírodu regionu. Je tam mj. i část barokní klášterní lékárny a měšťanský betlém.

Postavičky z měšťanského betlému zachycují  konkrétní občany města

V létě odtamtud mohou návštěvníci vyjít do bylinkové zahrádky na skalním ostrohu, odkud je mimořádný výhled nejen do údolí Metuje.

Čtěte také

K novoměstskému muzeu patří i Městská galerie Zázvorka v budově bývalé šatlavy a přilehlá věž.

Ve Spolkovém domě na Husově náměstí mají své prostory depozitáře, knihovna a kanceláře muzea. Historickou budovu využívají i místní spolky a další instituce, v přízemí sídlí informační centrum.

Novoměstské muzeum se mj. pyšní bronzovou štítovou sponou, která byla objevena v roce 1999 při výkopových pracích asi dvacet metrů od muzejní budovy. Dělníci si původně mysleli, že našli jen kus smotaného drátu, přesto však předmět předali odborníkům.

Nejstarší a nejvzácnější exponát novoměstského muzea

Nález spony a opodál umístěných žárových hrobů potvrdil, že novoměstský skalnatý ostroh byl osídlený už v pravěku. Bronzová spona pochází z doby, kdy naše území osidlovali lidé slezskoplatěnické kultury.

Sloužila jako ozdoba, kterou byl sepnutý oděv a pravděpodobně ji vlastnil vysoce postavený člověk.

Čtěte také

Pokladem sbírek novoměstského muzeu je i barokní lékárna z kláštera Milosrdných bratří u kostela Narození Panny Marie v Novém Městě nad Metují.

Řeholníci ji nechali zhotovit kolem roku 1750 a původně ji umístili v klášterní kapli. V provozu byla více než dvě stovky let a ještě několik roků po násilné likvidaci klášterů a mužských katolických řeholních řádů v roce 1950 sloužila novoměstským občanům.

Pak putovala do Kuksu, následně až do Brna, kde byla na hradě Špilberk objevena v roce 2005, aby se o rok později vrátila do místa svého zrodu a stala se součástí muzejní expozice.

Uvidíte tam i unikátní celodřevěné malované lékovky se znakem ve tvaru granátového jablka, které symbolizuje řád Milosrdných bratří.

K nevšedním exponátům městského muzea patří i měšťanský betlém, který začal vznikat roku 2001 po rukama řezbářky Jarmily Haldové ze Sedloňova v Orlických horách.

S prvotním nápadem přišel tehdejší ředitel muzea Jaroslav Resl

Vznikla tak základní část betléma se Svatou rodinou, Třemi králi a zvířaty v kulisách novoměstského náměstí.

Postupně se pak betlém začal rozrůstat pod názvem Novoměšťáci sobě. Přibývaly další postavy, které většinou zobrazovaly konkrétní občany města.

Městské muzeum Nové Město nad Metují
Pokud navštívíte překrásné Nové Město nad Metují, takzvanou "Bránu do Orlických hor", zavítejte také do městského muzea, kde na vás čeká například barokní lékárna nebo unikátní Měšťanský betlém.

Lidé využívají možnosti objednat si u řezbářky další lipové figurky, které představují někoho z rodiny a darovat je do betléma.

Celoročně vystavený měšťanský betlém, který odráží i historii města, má bezmála dvě stovky postaviček a jeho příběh pokračuje dál.

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.