Poklad z Jičínska. Pražské stříbrné groše a měděná pravěká sekera. Dělí je od sebe asi 5 500 let

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Stříbrné pražské groše z Jičínska

Les na Jičínsku nečekaně vydal poklad v podobě šesti stovek pražských grošů, které tam zřejmě byly zakopané za husitských válek. Nálezce, rekreační běžec, který při sportování náhodně zahlédl lesk několika stříbrňáků na povrchu, ihned zavolal odborníky. Ti později při dohledávce našli nejen další mince, ale i pravěkou měděnou sekeru s křížovým ostřím. 

„Ještě několik týdnů tam budeme pátrat dál, dokud ten les „nevyčistíme". Je nám jasné, že hned po nás tam přijdou nelegální hledači pokladů," upozornil Radek Novák, archeolog Regionálního muzea v Jičíně.

Mince nebyly uložené v žádné nádobě, ale podle zbytků vláken, které se na místě našly, je zřejmě někdo v dávné minulosti před zakopáním zabalil do pytle. Přesně to ale určí specialisté.

Mincovní poklad byl patrně ukryt do země v neklidném období husitských válek

Odborné pátrání čeká také na numismatiky, protože všechny ražby mincí nejsou rozlišené, převažují však pražské groše Václava IV.

Sekera s křížovým ostřím, která ležela asi třicet metrů od mincovního pokladu, je pro Radka Nováka skutečnou cenností.

Nálezy spolu ale nesouvisí, dělí je totiž od sebe přibližně 5 500 let

„Zatímco u mincí nedokážu až tak ocenit jejich význam, to ponechám numismatikům, ze sekyrky jsem opravdu nadšený. Váží 1300 gramů, má křížové ostří z mědi a pochází z časného eneolitu. Na našem území je jich přibližně pět, ta z Jičínska patří k nejzachovalejším a je druhá největší."

Ve své době to prý byl prestižní artefakt, kterým se zřejmě honosil významný člen tehdejší komunity.

Nález měděné sekery z pozdní doby kamenné byl vedle mincí dalším pokladem v jediné lokalitě

Jičínský archeolog už předal nález doktoru Dobešovi z Archeologického ústavu Akademie věd ČR, následovat budou analýzy v Ústavu jaderné fyziky Akademie věd ČR.
„Rádi bychom totiž znali složení materiálu, případně to, kde byla získána surovina a kde byla sekera vyrobena."

V Regionálním muzeu v Jičíně teď uvažují o tom, že by na začátku letošní zimy připravili výstavu o archeologických pokladech, nálezech z poslední doby, které se jim podařilo získat. Neměly by tam chybět ani stříbrňáky, na které upozornil poctivý nálezce. Návštěvníci se ale určitě pokochají i pravěkou měděnou sekerou s křížovým ostřím z období asi čtyři tisíce let před Kristem.

Spustit audio

Související