Podvody v online prostředí a krádeže identity narůstají. I vy můžete jednoduše přijít o své úspory

10. červen 2021

Stále častěji se setkáváme s případy, kdy lidé bývají podvedeni bez fyzického disponování platební kartou v online prostředí. Tímto protiprávním jednáním se nezabývají pouze policisté v naší zemi, ale jedná se o problém na mezinárodní úrovni. 

Por. PhDr. Jaroslav Matoušek z Policie České republiky v naší radioporadně na téma: podvodná jednání v online prostředí.

Čtěte také

Z tohoto důvodu se Národní centrála proti organizovanému zločinu SKPV připojila k evropské kampani „BuySafePaySafe“, která je zaměřena na boj proti podvodům páchaným bez fyzického disponování platebními kartami v online prostředí.

V předešlé kampani nazvané e-Commerce 2018 orgány činné v trestním řízení zatkly téměř 100 osob. V roce 2010 vznikl v Rakousku stěžejní projekt „EMPACT“ právě za účelem zlepšení boje proti organizované a závažné mezinárodní trestné činnosti.

Čtěte také

Podstatou této trestné činnosti je nejprve nezákonné získání dat a údajů k platební kartě, což podvodníci ukradnou díky útoku malwaru nebo phishingu. Poté již vyčkávají na vhodnou příležitost, kterou je provedení velké objednávky na e-shopu, který nabízí různé zboží za poloviční ceny.

V této chvíli podvodníci realizují nákup na základě odcizených údajů o platební kartě. Oběti ani netuší, že údaje o jejich platebních kartách jsou během podobných transakcích odcizeny a dále prodávány podvodníkům na podvodných fórech.

Nejvíce zasaženými subjekty tohoto podvodu jsou banky a skuteční obchodníci, kdy škody se šplhají do miliard eur.

Jak se podvodnému jednání vyhnout

Vždy je lepší trestné činnosti předcházet. Existuje řada bezpečnostních pravidel, kterými se lze řídit, aby se člověk nestal obětí podvodu:

- ujistěte se, že zařízení, které používáte k online nakupování, je řádně nastaveno a že internetové připojení je bezpečné;
- použití platební karty při online nakupování je bezpečnou metodou, pokud jej provádíte se stejnou opatrností jako jiný způsob nakupování;
- existují jednoduché varovné signály, které mohou pomoci odhalit podvod. Pokud se stanete obětí online podvodu, nahlaste to policii. Pokud jste koupili zboží za využití kreditní nebo debetní karty, ohlaste to také své bance;
- pravidelně kontrolujte své online bankovní služby. Okamžitě vyrozumějte svou banku, pokud vidíte platbu nebo výběr, které jste sami neprovedli.

V případě, že jste se s podobnými praktikami podvodníků setkali, prosím, informujte policii prostřednictvím linky tísňového volání 158.

Jaroslav Matoušek ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Celou radioporadnu s por. PhDr. Jaroslavem Matouškem si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.