Podomácku vyrobená pyrotechnika vážně zranila 12letého chlapce

3. únor 2013

V Týništi nad Orlicí na Rychnovsku dopoledne vážně zranila 12letého chlapce exploze podomácku vyrobené pyrotechniky. Tu chtěl původně odpálit mimo vesnici.

Podle Ivany Ježkové z Krajské policie Královéhradeckého kraje chlapec výbušninu zřejmě vyráběl sám.

„Chlapci výbušnina explodovala v ruce. Podle dosavadních zjištění zřejmě experimentoval se zábavnou pyrotechnikou. Ze zbytků zábavné pyrotechniky si chtěl vyrobit nějakou výbušninu. Tu chtěl odpálit mimo obydleno oblast obce. Na místo kromě záchranářů vyjela i skupina kriminalistů, kteří začali případ vyšetřovat pro přečin ublížení na zdraví," řekla Radiožurnálu.

„Vzhledem k tomu, že s největší pravděpodobností již můžeme vyloučit zavinění cizí osobou a s ohledem na věk chlapce bude vyšetřování případu zřejmě odloženo," dodala.

Chlapce přepravil vrtulník do královéhradecké fakultní nemocnice, kde se podrobil operaci. V tuto je mimo ohrožení života.

Ročně se pyrotechnikou poraní v České republice desítky lidí, nejvíce je to při oslavách Nového roku. V několika případech jsou ale zraněny právě děti a to i při experimentování s výbušninami.

„Chlapecký věk láká k experimentování, zkoušení něčeho zakázaného, něčeho neznámého. V dnešní době je velké množství zábavní pyrotechniky, kterou je potřeba kupovat v kamenných obchodech a dodržovat návody k použití,“ říká ředitel pyrotechnické služby Policie České republiky Michal Dlouhý.


Zvětšit mapu
autoři: par , sib
Spustit audio