Podle novely Zákona o sociálně právní ochraně dětí by pěstouni měli dostat víc peněz, ne ale všichni

21. září 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy matka a dítě, miminko. mimino

V Česku žije v různých ústavních zařízeních přes 8 000 dětí. Pěstounů, kteří by se o ně mohli starat, ale stále ubývá. Uvádí to Ministerstvo práce a sociálních věcí. Změnu by měla přinést novela Zákona o sociálně právní ochraně dětí, která čeká už jen na podpis prezidenta republiky. Nově by většina pěstounů měla dostat přidáno, existují ale i výjimky.

Čtěte také

„Za nás je novela určitě v řadě věcí v pořádku," říká vedoucí oddělení sociálně právní ochrany dětí Krajského úřadu Královéhradeckého kraje Václav Mackerle.

Novela omezuje umisťování dětí mladších čtyř let do pobytových zařízení, cílem je, aby jich co nejvíc vyrůstalo v rodině.
„Psychologové se shodnou, že péče v rodině je daleko lepší."

I proto novela zákona řeší zvýšení odměn pěstounů. Polepší si velká část z nich. Například dlouhodobý pěstoun s jedním zdravým dítětem dostane nově 15 200 korun, tedy o 3200 korun víc než doposud. Z dvaceti na víc než 27 000 si polepší i přechodní pěstouni.
„Určitě spoléháme na to, že novela zákona přinese to, že bude více žádostí o pěstounskou péči," doufá Václav Mackerle.

Jen v Královéhradeckém kraji se totiž dlouhodobě nedaří najít rodinu pro zhruba 300 dětí.

Čtrnáct měst Královéhradeckého kraje nabízí tento týden na veřejných místech informace týkající se náhradní rodinné péče. Do tzv. Týdne pěstounství se zapojí například v Hradci Králové, Trutnově, Jičíně nebo Rychnově nad Kněžnou. Během jednotlivých akcí mohou zájemci mluvit s odborníky nebo se setkat s pěstounskými rodinami a jejich dětmi. V Královehradeckém kraji se dlouhodobě nedaří najít náhradní rodinu pro zhruba 300 dětí. Zájem není především o starší děti a sourozenecké skupiny. Problém je podle pracovníků krajského úřadu umístění už i sourozenecké dvojice. V kraji působí asi 500 pěstounů, další ale nepřibývají, spíš naopak. Podrobný rozpis akcí i s programem najdou lidé na webu stansenahradnimrodicem.cz.

Ne všichni pěstouni ale dostanou za péči o děti přidáno. Pohorší si ti příbuzenští, tedy například prarodiče, a kromě nich také paradoxně také ti, kteří sice vychovávají cizí dítě, ale z přechodné pěstounské péče přešli na dlouhodobou. To znamená, že se u nich děti nebudou po roce střídat.

„Mám z toho pocit zklamání. Jsem naštvaná," říká například pěstounka Lenka.

Její domácností prošly v minulých letech dvě děti, které měla do té doby, než se pro ně našla vhodná rodina. To třetí jí ale k srdci přirostlo tak, že se z ní stala dlouhodobá pěstounka.
Jenže podle novely zákona bude nově dostávat o zhruba 6 000 korun méně, než ti, kteří se dlouhodobými pěstouny stali rovnou.
„To je nespravedlivé."

Čtěte také

V novele zákona se totiž ocitla ve stejné skupině jako pěstouni, kteří jsou s opuštěnými dětmi s příbuzenském vztahu.
„S holčičkou, kterou mám v péči, nejsem příbuzná. Takže si myslím, že je to všechno špatně. Opravdu je to nespravedlivé."

S tím souhlasí i zmiňovaný Václav Mackerle z Krajského úřadu.
„Je fakt, že bude zapotřebí ještě si řadu věcí vyjasnit."

Novela zákona začne platit po podpisu prezidenta, pravděpodobně od začátku příštího roku. Jak to bude s touhle skupinou pěstounů zatím jasné není. Právě tenhle bod novely zákona je teď totiž podle zástupců Ministerstva práce a sociálních věcí předmětem právní analýzy.

Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.