Podle Asociace českých cestovních kanceláří zatím český turista nešetří na své zahraniční dovolené

8. únor 2023

Vydáváme se na cesty. Začala vlna jarních prázdnin, někdo se chystá do hor nebo do zahraničí, ale jsou tady samozřejmě i ti, kteří šetří a pojedou až v létě. O jaké destinace je největší zájem, jak ušetřit a na co nezapomenout? To rozebereme s výkonnou ředitelkou Asociace českých cestovních kanceláří Kateřinou Chaloupkovou. 

Začněme zimou. Pro někoho je to předěl roku, těší se do zasněžených hor nebo naopak utíká před zimou do exotiky. Dotkla se energetická krize nějak cestování nebo to zatím nepociťujete vůbec?
Musím říci, že v prodejích cestovních kanceláří, ať už hovoříme o zimě nebo o předprodejích na letní sezónu, zatím není vůbec znát, že by český turista šetřil na zahraniční dovolené. Průměrná cena prodaného zájezdu se v cestovních kancelářích zvýšila za období do konce ledna okolo 5 až 7 procent.

Když český turista navštíví cestovní kancelář, tak si chce dopřát dovolenou ať to stojí, co to stojí. Chce si to užít a nešetří na službách.
Kateřina Chaloupková, výkonná ředitelka Asociace českých cestovních kanceláří

Je to často i v důsledku toho, že pokud český turista navštíví cestovní kancelář, tak si chce dopřát dovolenou ať to stojí, co to stojí. Chce si to užít se vším všudy a nešetří na službách. Kupuje si hotely vyšší kategorie i vyšší úroveň stravování.

Dají se vůbec teď ještě na poslední chvíli sehnat zimní dovolené?
Určitě ano. Nabídka v cestovních kancelářích stále je, ale musíme si uvědomit, že ve chvíli, kdy vybíráme dovolenou s odletem do měsíce a v kratším termínu, tak ta nabídka nebude asi taková, jak bychom si ji představovali. Nezůstávají ty nejoblíbenější kapacity, nebo naopak zůstávají v nabídce i žádané kapacity, ale dosahují velmi vysokých cen. Takže to je pro zákazníka málokdy výhodné.

Kateřina Chaloupková ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Dřív platilo last minute, vydržíme a počkáme, bude to levnější. To už teď neplatí?
Neplatí. Musím říci, že určitě ne. Cestovní kanceláře nyní skutečně každý rok velmi zvažují, jaké nasmlouvají kapacity, a nasmlouvají je s rozvahou. Viděli jsme to i v loňské letní sezóně, kdy nabídka last minute byla pouze do určitých destinací a letovisek či určitých ubytovacích kapacit, které třeba nejsou tak žádané nebo jsou nově otevřené. Rozhodně už neplatí, že čekání na last minute je nejvýhodnější.

Čtěte také

Které destinace jsou v tuto chvíli nejžádanější? Kam vyrazit v Česku nebo do zahraničí?
Pokud se podíváme na současné období, tedy zejména na jarní prázdniny, tak čeští turisté a české rodiny s dětmi míří v drtivé většině na české hory. Do zahraničí vycestuje, řekněme, okolo půl milionu českých turistů v období jarních prázdnin. Opět míří nejvíce na hory, zejména do Rakouska, Itálie, Francie, ale třeba také do Slovinska, Švýcarska, Bulharska nebo i severní Makedonie a Gruzie.

Pokud vyrazíme do hor, na co nesmíme nezapomenout? Slyšela jsem, že některé destinace vyžadují i povinné pojištění.
Samozřejmě ve chvíli, kdy hodláme provozovat lyžařské sporty, nebo jakékoliv sporty na své dovolené, vždy musíme pamatovat na to, že by to mělo být kryto cestovním pojištěním. Tedy nekupovat jen základní balíček, ale zkontrolovat si, že právě zimní sporty jsou součástí balíčku pojištění.

Čtěte také

Druhá věc je, že například Itálie během covidu zavedla novou povinnost a na svých horách vyžaduje, aby každý lyžař nebo snowboardista disponoval potvrzením, nejlépe v angličtině, že si zakoupil pojištění odpovědnosti. To kryje situace, když na svahu třeba někoho srazíme, aby tato nehoda byla kryta pojišťovnou.

Kam bychom se naopak neměli na dovolenou vydávat? Určitě jsou i takové oblasti.
Cestovní kanceláře samozřejmě nevysílají své klienty do žádných oblastí, které by byly jakkoliv rizikové z pohledu cestovního ruchu. Sama cestovní kancelář si nepřeje nějaká rizika, takže situace se monitoruje s obchodními zástupci v podstatě na denní bázi.

Co se týče nebezpečných oblastí nebo destinací, ministerstvo zahraničních věcí vydává pravidelné aktualizace ke všem zemím, kam bychom teoreticky mohly cestovat a které jsou či nejsou bezpečné a nebezpečné. Ty nebezpečné jsou zpravidla zasaženy nějakým občanským či válečným konfliktem. Tam se prostě obecně v rámci celého světa nedoporučuje cestovat.

Čtěte také

Přesuňme se k něčemu optimističtějšímu. Slyšela jsem, že je exotika hodně žádaná, prý je větší zájem o Thajsko, Zanzibar, Dominikánskou republiku. Je to pravda?
Čeští turisté v drtivé většině, pokud se vypravují během zimní sezóny k moři, tak míří do zemí blízké exotiky. Tedy zejména do Egypta, Spojených arabských emirátů, Ománu, na Kapverdské ostrovy a podobně.

Nicméně pokud hovoříme o vzdálené exotice, což je jsou země nad šest hodin letu z České republiky, tak opravdu nejžádanější destinace jsou tradičně Thajsko, v minulosti to byla také Srí Lanka, Vietnam, Indonésie, zejména ostrov Bali nebo také poznávací zájezdy do Číny.

Je to finančně náročné?
Rozhodně ano. Uvědomme si, že mimo Evropu se vypraví ročně přibližně 12 procent českých turistů. Většina opravdu zůstává v Evropě. Ceny pobytů ve vzdálené exotice jsou samozřejmě výrazně vyšší, protože není jen dražší letenka, ale projevují se do toho i další faktory, jako je dražší cestovní pojištění a v některých případech i dražší ubytování.

Kateřina Chaloupková a Pavla Kindernayová ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Některé destinace jsou ve srovnání s Evropou prostě významně dražší. Ale samozřejmě najdete tam tyrkysové moře, bílý písek, který si můžeme dopřát během zimního období, kdy u nás v Čechách mrzne, tak to je přesně ten luxus a pocit exotiky, který si chtějí někteří Češi dopřát.

Celou cestovní radioporadnu s Kateřinou Chaloupkovou si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

Spustit audio

Související