Podíváme se do věže novoměstského zámku. A půjdeme dokonce přes zamčený poklop pod střechou

14. červenec 2021 08:49
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Podíváme se do věže novoměstského zámku

Vezmeme vás za zavřené dveře jedné pozoruhodné památky v Královéhradeckém kraji. Tedy spíš za střešní poklop. Vypravíme se totiž do věže zámku v Novém Městě nad Metují na Náchodsku, která přímo pod střechou ukrývá nejednu zajímavost. 

Stoupáme po schodech s kastelánem Ondřejem Daňkem. Kam jdeme?
„Jdeme směrem na ochoz zámecké věže, kam vede necelých 150 schodů. Ovšem na samotný ochoz se dnes nevydáme, ale půjdeme přes takový uzavřený poklop. Sama budete překvapena, co nás tam čeká."

Čtěte také

Schody jsou poměrně strmé, tento výstup je pouze pro zdatné návštěvníky. Stále ještě jsme v místech, kam se může.
„Ano, zde odbočujeme při standardní prohlídce na ochoz věže. Ale tam, kam se opravdu nikdo nepodívá, vedou tyto schody. Ty jsou už za zábradlím a nahoře je uzamčený poklop. Tam se vydáme."

Procházíme kolem hodinového stroje.
„Tohle je pouze závaží, samotný hodinový stroj je ještě nad námi."

Čtěte také

„Ocitli jsme se v dalším mezipatře, výstup stále ještě nekončí. V tomto prostoru je umístěn historický hodinový stroj, který sem byl umístěn v době rekonstrukce zámku architektem Jurkovičem na počátku 20. století. A dnes už je elektrifikován."

Následují ještě užší a kolmější schody. Jak vysoko teď jsme?
„Ještě půjdeme výš. Ochoz věže je v nějakých 25 metrech nad zemí, my jsme ještě nastoupali minimálně dalších 10 metrů. Jsme v úrovni dalšího mezipodlaží. Opět to má souvislost s věžními hodinami. Jsou tu vidět převody k venkovním ciferníkům. A bez čeho by se hodiny na věži neobešly, tak je cimbál. To znamená zvon."

Čtěte také

Nicméně směřujeme ještě o další poschodí výš. To už bude konečné podlaží?
„Téměř. Dále už si raději netroufneme jít, kvůli bezpečnosti. Protože tam už se stoupá do opravdové špičky věže. Tento prostor je zajímavý z toho důvodu, že je možnost vidět zevnitř barokní kopule. Trošku připomíná kýl lodě, je krásně udělán tesařsky do oblouku. A takto zde už stojí několik století."

Přestože se návštěvníci zámku v Novém Městě nad Metují takto vysoko jako my dnes nepodívají, věž je běžně přístupná v rámci otevírací doby zámku.

Zámek Nové Město nad Metují
je součástí městské památkové reservace a nachází se v západním rohu náměstí. Byl postaven společně s městem, původně jako pozdně gotický hrad, který měl město chránit. Farní pamětní kniha uvádí, že základní kámen budoucího města a hradu byl položen 10. srpna roku 1501 ve dvě hodiny odpoledne. Kámen položil sám Jan Černčický z Kácova, majitel panství.

autoři: Jana Házová , baj
Spustit audio

Související