Počasí přeje sadařům! Po deštivém srpnu se oteplilo a zvýšila se šance na solidní úrodu jablek

12. září 2023 10:10

Příznivé počasí posledních týdnů zvýšilo naději sadařů na to, že úroda především jablek nebo hrušek bude z pohledu ovocnářů i spotřebitelů zajímavá. Příznivá je z pohledu pěstitelů ovoce i předpověď na další dny. 

Čtěte také

„Určitě to může jablkům, zejména v jejich velikosti. To znamená také na výnosu a kvalitě. A protože ty deště byly prostřídány poměrně teplým počasím, přičemž sluníčko znamená cukry, tedy potom kvalitní a dobrou chuť,“ popisuje předseda České ovocnářské unie Martin Ludvík.

Ne všichni sadaři ale budou mít jablek dost. Třeba Petr Kareš z Ostroměře na Jičínsku počítá se slabší sezónou - i když i jemu počasí posledních týdnů přálo. „Celkově máme jablek podstatně méně než normálně. Spíše nám více propadly kvůli suchu. Je tam i nějaký nálet květopase, který to trochu zredukoval.

Čtěte také

Petr Kareš bere situaci smířeně, loňská sezóna pro něj byla co do úrody jablek pro změnu vynikající. I když také ne bez komplikací. „Jak to pěstujeme v bio kvalitě, tak jsme zase bojovali se strupovitostí. S tou letos problém nemáme, protože nemáme vlastně tolik jablek. Ale zase se nám tam objevila maličko červivost. Protože jak je úrody méně, tak ji člověk i méně ošetřuje.

Slabší úrodu mohou podle Martina Ludvíka očekávat i drobní pěstitelé - na zahrádkách je většinou jablek letos výrazně méně než vloni. „V těchto víceméně extenzivně obhospodařovaných stromech a plochách se to takzvaně více střídá. To znamená, je rozdíl mezi jednotlivými úrodami.

Čtěte také

A doplňuje: „A když má strom úrodu velmi vysokou a nezregulují se na něm počty plodů, tak investuje do těch plodů a pak o něco méně nasadí na příští rok. Protože květní pupeny se tvoří už rok dopředu. A to je důsledek toho, že často úroda na těch zahrádkách je letos, dovolím si tvrdit, poměrně špatná.

A co další podzimní ovoce? Petr Kareš pěstuje vedle jablek třeba i hrušky a švestky. „Některé odrůdy hrušek jsou pěkné, jiné jsou červivější a strupatější. Ale hrušek je celkově relativně dost. A ještě máme švestky. Některá odrůda zaplodila více, jiná třeba neměla vůbec nic. Ale nějaké švestky na konzum budou. Na pálení to bude trošku horší. Na pálení budeme spíše nabízet hrušky.

Ceny ovoce na pultech řetězců ovocnáři odhadovat nemohou, nemají na ně prakticky vliv. Jablka takzvaně ze dvora se ale budou prodávat nejspíš za ceny stejné nebo jen nepatrně vyšší než vloni.

autoři: Tomáš Lörincz , baj
Spustit audio

Související