Po prosincovém ozbrojeném útoku v Praze chystají některé školy v kraji nová bezpečnostní opatření

17. leden 2024 08:04

Univerzita v Hradci Králové se po prosincové střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy chystá upravit svá bezpečnostní pravidla. Na co se tedy studenti a učitelé mají připravit a jak reagují i ostatní školy v regionu? To zjišťovala reportérka Adéla Kavříková.

Čtěte také

Co konkrétně se na Univerzitě v Hradci Králové změní?
Podle mluvčího univerzity Jakuba Nováka vedení školy v uplynulých dnech jednalo o bezpečnosti s krajským policejním ředitelstvím a na základě toho ustanovilo několik oblastí, na které se chce zaměřit. Prvním krokem je očekávaná návštěva odborníka na bezpečnost, který projde všechny univerzitní budovy a řekne, co je třeba změnit. Podle toho pak škola bude postupovat dál.

Jedním z těch klíčových opatření má být i systém včasného varování, protože škola aktuálně nemá žádný efektivní nástroj, jak dát studentům a učitelům v krizové situaci vědět. Na vývoji tohoto systému univerzita sama pracuje rok a půl a teď zároveň jedná s firmami, které by ho mohly co nejdříve dodat. Měl by mít formu SMS zprávy, která je nadřazená třeba režimu spánku, který mají studenti a vyučující často při výuce nastavený.

Chystá univerzita i nějaká další opatření?
Ano, na univerzitu by měli například pravidelně docházet odborníci na bezpečnost, kteří budou studenty učit, jak se v krizových situacích chovat.

Čtěte také

Ty lekce by podle mluvčího univerzity Jakuba Nováka neměly být zaměřené pouze na aktivního střelce, ale má to být obecná příprava na mimořádné situace. Dále se chce univerzita více zaměřit i na prevenci v rámci psychoterapeutické péče.

Připravují nějaká speciální opatření i ostatní školy v kraji?
Mluvila jsem o tom třeba s Matějem Havlem, ředitelem Gymnázia J. K. Tyla v Hradci Králové. Ten mi potvrdil, že škola na základě toho, co se před Vánoci stalo v Praze, bezpečnostní opatření zatím nezpřísnila, ale aktuálně jedná s magistrátem a s městskou policií o umístění nových kamerových bodů v prostotu před gymnáziem.

Zeptala jsem se také ředitele Lepařova gymnázia v Jičíně Miloše Chlumského. Podle něj škola v důsledku toho pražského útoku upravila svůj krizový plán a o změnách podrobně informovala studenty.

Spustit audio

Související