Po požáru v Neratově unikly stovky litrů nafty do přírody. Místo prozkoumají odborníci

24. leden 2022 19:15

Do Neratova v Orlických horách na Rychnovsku míří odborníci na likvidaci ekologických havárií. Zaměří se na místo, kde v pondělí hořela stodola, ve které měl majitel uskladněné stovky litrů nafty. Část jí totiž podle úředníků z odboru životního prostředí v Rychnově nad Kněžnou uniklo do přírody. 

Čtyři jednotky hasičů vyslal operační důstojník kolem 9. hodiny ranní k ohlášenému požáru stodoly v Neratově, části Bartošovic v Orlických horách. Už při příjezdu jednotek na místo události byl objekt v plamenech, na likvidaci bylo nasazeno několik vodních proudů. Požár se podařilo jednotkám lokalizovat kolem 10. hodiny, dohašování ohnisek trvalo až do odpoledne.

Požár zasáhl stodolu s dílnou a garáží o rozměrech asi 10x15 m. Uvnitř se nacházelo větší množství nafty, několik set litrů vyteklo do okolí, hasiči ji zasypávali sorbentem. O úniku byli vyrozuměni zástupci orgánů ochrany životního prostředí, dostavili se na místo, aby posoudili možné ohrožení okolního prostředí.

Při události nebyl nikdo zraněn

Příčina vzniku požáru je předmětem vyšetřování. Podle prvotního odhadu byla způsobena škoda ve výši asi dva miliony korun, bude se dále upřesňovat. Na místě zasahovali profesionální hasiči ze stanice Rychnov nad Kněžnou a JSDH Bartošovice v Orlických horách, Rokytnice v Orlických horách a Orlické Záhoří.

Většina jednotek se vracela na základny po 14. hodině, na místě zůstali dobrovolní hasiči z Bartošovic v O. h., aby dohašovali poslední ohniska a dohlíželi na požářiště.

Požár stodoly v Neratově v Orlických horách

Hasiči při likvidaci požáru část nafty zachytili, vyteklou zasypávali sorbetem. Podle úředníků je možné, že uniklo až 400 litrů a odborníci tak na místě posoudí situaci a navrhnou další postup.

Práci může komplikovat sníh a podle zástupců odboru životního prostředí je možné, že bude nutné místo průběžně sledovat až do jarního tání.

autoři: Václav Plecháček , baj | zdroj: HZS Královéhradeckého kraje
Spustit audio

Související