Po dlouhých zimních měsících začínají zahrádkáři nakupovat první sazenice některých druhů zeleniny

1. březen 2021 09:01
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Po dlouhých zimních měsících začínají zahrádkáři nakupovat první sazenice některých druhů zeleniny

V hradeckých zahradnictvích začíná prodej prvních sazenic zeleniny. Zájem je především o saláty a kedlubny. Ty si lidé už můžou vysadit například do skleníků nebo pařenišť. 

Začal prodej některých druhů sazenic zeleniny.

„Máme k prodeji první druhy zeleninové sadby. Jedná se o hlávkový salát, kedluben a první květáky. Nedávno byly silné mrazy, ale teď už je zájem podobný jako v minulém roce," říká vedoucí jednoho hradeckého zahradnictví Martin Jonáš.

Podle něj prodají každý den stovky sazenic. Díky příznivému počasí můžou lidé začít s výsadbou už tento týden.
„Je vhodné to vysazovat do skleníku či fóliovníku nebo pařenišť. A ještě k tomu doporučujeme zakrýt vysazenou zeleninu bílou netkanou textilií pro vytvoření mikroklimatu."

Čtěte také

Při výběru sazenic je důležité sledovat i jejich podzemní část.
„Nemůžeme koukat jen na nadzemní část, ale musíme vidět i vyvinutý kořenový systém. Takže pokud si vyndáme sazenici ze sadbovače, tak vidíme, že kořenový systém už je rozvinutý a tím pádem je už rostlina vhodná k přesazení."

Podle zahradnice Lucie Ráčkové se ale dá kvalitní sazenice poznat i podle vzhledu.
„Je vitální, má svěží zelenou barvu, není uvadlá, je naopak vzpřímená a je v substrátu, který není zaschlý ani přemokřelý."

Plodovou zeleninu, jako například okurky nebo rajčata, můžou lidé začít kupovat nejdříve v polovině dubna.

autoři: Eliška Horáková , baj
Spustit audio

Související