Plné odpadků jsou příkopy u silnic v Orlických horách. Většina obalů je od polských potravin

1. srpen 2017
Plné odpadků jsou příkopy u silnic v Orlických horách. Většina obalů je od polských potravin

Starostové okolních obcí tvrdí, že nepořádek v podobě plastových i skleněných láhví, plechovek a dalších obalů od potravin, mají na svědomí především polští zaměstnanci nedaleké automobilky v Kvasinách. Obce musí odpadky uklízet častěji než dříve. Některé na to ale nemají dostatečné kapacity.

„Normálně to seberu do pytle a hodím to tam," říká paní Kateřina, kterou zaměstnává obec Orlické Záhoří na veřejně prospěšné práce.

Mezi její povinnosti patří i úklid odpadků z příkopů podél silnice od hraničního přechodu s Polskem k areálu Bedřichovka. „Krabice od džusů, nějaké energy drinky v tubě, lahve od piva i plechovky. Je toho hodně."

Většina obalů je od polských potravin a podle nezávislého starosty Orlického Záhoří Vojtěcha Špinlera jejich počet v poslední době výrazně narostl. „Ta situace je dnes úplně jiná. Protože zaměstnaců automobilky přes přechod v Orlickém Záhoří jezdí několikanásobek. Tady je chráněná krajinná oblast a v místě co stojíme, je dokonce přírodní rezervace."

Čtěte také

Problémy s odpadky v příkopech trápí i dalších obce na trase ve směru z Polska do Kvasin. Třeba Deštné v Orlických horách.

Plné odpadků jsou příkopy u silnic v Orlických horách. Většina obalů je od polských potravin

„Snažíme se, aby to bylo vysbírané. Ale je pravda, že těch odpadků přibývá. Někdy žasneme co v těch příkopech všechno někdy najdeme," říká nezávislá starostka Deštného Alena Křížová.

Ta na úklid posílá lidi, kteří si formou obecně prospěšných prací odpykávají alternativní tresty za porušení zákona, na jaře navíc příkopy projdou i brigádníci. Podobně jako ve dvanáct kilometrů vzdáleném Bačetíně.

„Problémy s odpadky okolo silnic řešíme brigádou, sběrem odpadků. Ale je to málo. Bylo by potřeba to udělat několikrát ročně, převážně po vysečení příkopů v letní sezóně." říká nezávislá starostka Bačetína Gabriela Prýmusová a jedním dechem dodává, že pravidelný úklid nemá v obci se čtyřmi stovkami obyvatel kdo provádět.

„V podstatě nemáme koho poslat," dodává Gabriela Prýmusová.

V jednom se starostové jednotlivých obcí shodují. Chytit a případně potrestat hříšníky je téměř nemožné.