Plavba po adršpašském jezeře uprostřed největšího a nejdivočejšího skalního města střední Evropy

30. říjen 2024

Adršpašské skály patří mezi klenoty Chráněné krajinné oblasti Broumovsko. Kdo by neznal sochy milenců, vodopády a labyrint soutěsek, věží a plošin, které pokrývají lesy se vzácnými rostlinami i živočichy. V těchto dnech se kouzlo hor ještě násobí. Je v nich klid a podzim nechává vyniknout všem jejich barvám. 

Asi nikoho nepřekvapí, že Adršpašské skály rád navštěvoval i slavný spisovatel Johann Wolfgang von Goethe. I když ten pravděpodobně nezažil veselou plavbu přes adršpašské jezero.

Čtěte také

Jezírko v prostoru skalního města sloužilo v minulosti ke splavování pokácených stromů. Až do roku 1827. Po vytěžení už se po něm ale projížděli i první turisté.

Jezírko je dlouhé 300 metrů, na šířku 25 metrů a je jen 2km od pramene Metuje. Voda v něm je proto červenohnědá od rašeliniště, kterým protéká. Jezírko je umělé, na zimu se vypouští.

Plavba po jezírku jen do listopadu

Čtěte také

Plavbu pramicí využívají zejména turisté z Polska, pro které je připraven i zábavný program. Zajímavostí je, že Češi chtějí podle kapitána Marka Hrubého slyšet především faktické údaje a užít si pohledy na kus ráje, který tady příroda mezi skalami dokázala vytvořit. O zábavu pak stojí především turisté z Polska.

Pramice budou brázdit adršpašské jezírko v této sezoně už jen několik dní. Ale Adršpašsko-teplické skály, největší a nejdivočejší skalní město střední Evropy, je přístupné celoročně.

Spustit audio

Související