Petr Voldán: Za pět prstů nebo za desetikorunu

Lupič utíká se svým lupem
Lupič utíká se svým lupem

Jedno přikázání z desatera říká - nepokradeš. Autor dnešní glosy ale oponuje. Ale ano, i za bílého dne za pět prstů místo za pouhých deset korun. Téma Petra Voldána.

Čerstvý zážitek uplynulého týdne. Pole se zeleninou u silnice a příhoda, bohužel, nikoli ojedinělá. Byl to zvláštní pocit vidět paní, která vyběhla z auta, stojícího u mezinárodní trasy E67 Praha - Varšava, mezi řádky cibule. Ležela tam kousek před Hradcem a svítila do kraje tak intenzivně, že hospodyni pravděpodobně přímo oslnila. A tak neváhala - naivně dětsky běžící, přikrčená s taškou, jako že je asi skoro neviditelná - prostě si z cizího uloupnout trochu "perníčku". Už v tom to byl až směšný příklad banální krádeže.

Druhý hořký úsměv mi vyloudil na tváři jen o pár kilometrů dál nepřehlédnutelný nápis na budově prodejny zemědělských výpěstků. "Cibule - 10 korun kilo". Ta všemi viděná nenápadná zlodějka nemohla do své tašky asi naházet víc. Takže adrenalin a pocit uspokojení, "jak jsme táto ušetřili" stál dvojici za tu "desetikačku".

Cibule je nejen zdravá, ale také krásná (ilustrační foto)

Sice už slyším některé komentáře - že vám to stojí vůbec za poznámku, taková drobnost. Stojí. Když už netuší nic o přikázání "nepokradeš", měli by vědět, že když jim něco nepatří, tak se na to nesahá.

Peníze, bankovky, ekonomika, mince, koruna

Neberu ani argument, že jiní kradou v milionech a miliardách a ani se nezačervenají, tak co řeším. Řeším, protože jde zase o zásady, pravidla, slušnost a to všechno by mělo platit tak nějak bez rozdílu, jestli jde o kilo cibule, čokoládu v supermarketu, dva stromy s cizím lese nebo za rok 2017 ukradené dřevo celkem za skoro 10 milionů korun.

Říkalo se tomu lesní, ale i polní pych. Krádež je trefnější označení.

Při pohledu na paní, běžící za cibulí, jsem si vybavil políčka paprik uprostřed jihokorejského Soulu bez kousku plotu, nezamykané domky ve Finsku nebo květinové záhony v Německu, kde necháváte po natrhání kytice peníze podle ceníku v pokladničce. Taky si myslíte, že tomu jsme ještě nedorostli a že by u nás možná první zmizela ta pokladnička? No, když nám stačí kilo cibule "za pět prstů", jak hodnotí paní od Hradce české úsloví. A tak už raději klidný pátek i celý víkend.