Petr Voldán: Svébytný lidský druh - ignorant

Železniční přejezd (ilustr. foto)
Železniční přejezd (ilustr. foto)

Jsou lidé, kteří přehlížejí všechno kolem sebe, nevšímají si pravidel ani zvyklostí, zkrátka tak nějak okolí ignorují. Horší je, když se to projevuje i při jejich práci. Tento postoj poněkud “provokuje” autora dnešní glosy a tak Petr Voldán přichází s tématem “Svébytný lidský druh - ignorant”.

Znáte to - občas narazíme na člověka, který je jaksi nad věcí. Co na tom, že existují nějaké zvyklosti, pravidla a podobně. Z toho si takový klasický ignorant pranic nedělá. Je to jeho veličenstvo ON a všechno kolem je mu fuk. To třeba vejdete do vestibulu velké banky v krajském městě a u bankomatu zjistíte, že nějaký roztržitý popleta sice vyzvedl svoje peníze, ale kartu si vzít zapomněl. Ale je tam budka informací - snad i ostrahy a tak logicky míříte k této osobě.

Reakce - klasicky, až čítankově ignorantská “a co já s tím?” Bezelstná, prostá to odpověď. Co on s tím, on tam má sedět a koukat. Jaké vytrhování z této činnosti, možná málo, ale přece jen placené? Ignorovat. Nikoli zapomenutou kartu předat třeba na bankovní přepážku. Nebo uschovat - kdyby snad zapomnětlivci blesklo v hlavě. Ignoruješ - neřešíš - nemáš starosti navíc.

Zpětné zrcátko POPyourMIRROR s DAB+ adaptérem

Heslo, asi i životní filosofie nemálo lidí. Do tohoto druhu patří i řidič, uhánějící po dálnici s náklaďákem, kterému z korby létají papírové odpadky. Že tento ignorant přece nebude pro pár desítek kilometrů lézt na auto a natahovat nad odpadky ochrannou síť, je snad jasné. Když to frčí, proč si všímat i podivných signálů ostatních řidičů. Zpětná zrcátka jsou ostatně, tak jako „blinkry“, pro řadu řidičů malichernou zbytečností.

Ignoranty najdeme i mezi frajery z byznysu nebo politiky. Když takový “boss” odkráčí z kabinky WC u benzínky s hrdě vztyčenou hlavou a přitom bez uzardění mine umyvadlo s vodou, ignoruje docela dost svět kolem sebe i svoje zdraví. O ignorantech projíždějících železniční přejezdy na červenou nemluvě.

Malichernosti, komentujete možná příklady ignorace. Ale ony rostou, stoupají výš i ve společenském postavení. A tak jsou soudní znalci podezřelí z křivé výpovědi, poslanci ignorují pravidla slušného chování, nejvyšší představitelé se neohlížejí na pravidla ani znepokojení veřejnosti. Svébytný lidský druh - ignorant je tu pevně zabydlen. Proč? Asi má dobré podmínky k životu i růstu. Ovšem není to vlastně špatně a máme to - ignorovat? Ale teď už klidný pátek a celý víkend.