Petr Voldán: Prvňákem několikrát za život

Na začátku každého nového školního roku bývá asi největší pozornost věnována prvňáčkům. I letos už jim to tzv. "začalo" a společně s nimi i všem nám dospělým okolo. Autor páteční glosy Petr Voldán je ale přesvědčen, že tu zvláštní prvňáčkovskou roli si každý z nás v životě po té školní premiéře ještě párkrát zopakuje:

Prvňák, to je panečku role. Na jedné straně nese jistou nejistotu, možná nervozitu, ale - co si budeme povídat, je to tak trochu privilegium. Prvňáček je sice trénován okolím hláškami a radami, které po čase jdou na nervy, protože slyšet dokola, že už končí časy hraní a je potřeba se učit, být pořádný, pozorný, slušný, dochvilný a kdoví jaký ještě, to se přejí rychle. Nicméně prvňáčci si povětšině užívají i jistých privilegií, pramenících ze soucitu s novou povinností. A tak se při začátku školy dočkají nějaké té zmrzliny navíc, odškodní je za školu i sem tam hračka, neutuchá pozornost okolí a všetečné dotazy - s kým sedíš, jaká je učitelka a tak dále.
Zdálo by se, že je role prvňáka pomíjivá, ale mně to nepřipadá. S podobnými pocity, jako když jsem usedal poprvé do lavice, jsem se později setkal víckrát. A nemyslím jen autoškolu, kde je ona atmosféra školy jasně deklarována i v názvu. I s testy a zkoušením. Jen to vysvědčení je skromnější - řidičák buď je nebo v případě nezdaru a propadnutí zkrátka není.
Jenomže jako prvňák si člověk může připadat i při nástupu do zaměstnání - podobně nejisté chvění, jaké to bude i když už tak velkou roli nehraje, s kým prvňák sedí v kanceláři nebo je v dílně ani jak vaří v jídelně. Podobné pocity, jako když jdete poprvé do školy, vás mohou přepadat ale i před svatbou - tou první tedy skoro určitě. Jen některé postavy v téhle škole života mají trochu jiné role - obávaného ředitele leckdy svým způsobem supluje tchýně a za kamaráda do lavice - tedy na kus řeči třeba u kafe - je možné najít například sourozence partnera či partnerky.
Faktem ale je, že do prvňáčkovských rolí v životě se nominujeme více méně dobrovolně. Ale není možná od věci si na časy prvňáčka vzpomenout i při těch životních poprvé. A tak teď už příjemný pátek i celý víkend jak školním, tak životním prvňákům.

Publicista Petr Voldán glosuje současné kulturní, společenské i politické dění na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové. Slyšet je můžete v 6:50 hodin.

autor: pvo
Spustit audio