Petr Voldán: Předvánoční papírkáři a mazec kolem oběda

Ať chceme nebo ne, předvánoční napětí se stupňuje navzdory pohledům z okna, které nikterak předvánoční čas nepřipomínají. Navíc se přidává úporná snaha stihnout všechno, co je ještě potřeba do konce roku. Petr Voldán si vybral pro svoje pravidelné páteční glosování dva momenty, které ho o tomto čase zaujaly – nápověda i pozvánka k poslechu zní – Předvánoční papírkáři a mazec kolem oběda:

Do Štědrého dne a dalších svátečních zbývá už ani ne 150 hodin. A tak jsme při vrcholících přípravách některými, možná netradičními úkoly, pověřováni i my muži. Soudím podle zvýšeného počtu papírkářů v prodejnách potravin. S různě velkými seznamy nákupů nás drahé polovičky vysílají do mlýnice kolem regálů s cukry, moukami, prášky do pečiva, plechovičkami hrášku, mandlemi, tuky na pečení a naše rozpaky jsou často očividné – kdo se má vyznat ve smetanách a jejich procentech, která mouka je ta pravá a co je za požadavkem na seznamu na práškový cukr, když takový v přihrádkách není. Vlastně je – na některém moučkovém je z druhé strany i slovenský název užívající právě ono pojmenování práškový. Ani tak ale pochopitelně nemůžete všechno trefit podle přání hospodyně, protože tvarohy prostě nejsou všechny stejně tučné, i když mají stejnou – například červenou barvu na obalu a tak dále.
Nakonec i s papírkem dopadnete jako popleta, co nenakoupí na vánoce pár věcí v potravinách. Ale stejně jsou ti kolegové papírkáři s nákupními vozíky zajímavým koloritem a chvilka sledování jejich křižování prodejnami rozjasní nejednu tvář.
Tak jako moji rozveseluje – i když s křečí – gradující, vpravdě státnická kauza kolem novoročního oběda prezidenta s premiérem. Neuvěřitelné, jak oba vehementně zásobují veřejnost detaily, jestli budou u stolu diskutovat jen ve dvou nebo i s rodinami. Jako kdyby na to neměli celé kanceláře lidí, odpovědných za program, jako kdyby nás to mělo zajímat. Víc než jiné, důležitější věci – jestli ovšem právě nejde o záměr. Dát lidem drobty doslova od stolu k diskusi a přitom rozdávat dočista jiné karty. Skutečně vážností úřadů oplývající atmosféra před svátky ve vztazích dvou nejvyšších představitelů státu. Jestli by je jejich partnerky neměly také vyslat s papírky do supermarketu, aby dělali něco užitečného a přešly je roupy…
A tak už raději klidný pátek i poslední předvánoční víkend.

Publicista Petr Voldán glosuje současné kulturní, společenské i politické dění na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové. Slyšet je můžete v 6:50 hodin.

autor: pvo
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová