Petr Voldán: Podzimní grilování (spotřebitele)

Když vám teď sdělím název dnešní glosy - "Podzimní grilování", možná vás tou kombinací trochu zaskočím. Radím ale Petra Voldána si poslechnout, protože už jsme na jeho nadsázku zvyklí. A tak nepřekvapuje, že půjde o ryze aktuální glosu ze života a nikoli o ztřeštěný nápad grilovat snad na sněhu:

Martin ne Martin, naše grilování - pochopitelně obrazně řečeno, mohl bych klidně říci tvrději oblbování nebo poeticky snaha nás ošálit bez ustání pokračuje. Teď mluvím jako spotřebitel s vědomím, že nás je hrozně moc. Což ale nebrání moci jiné - hlavně velkým firmám a nadnárodním koncernům v součinnosti s obchodními řetězci, aby nás dnes a denně neujišťovaly i svými činy, že nás prostě dostanou kam chtějí děj se co děj. Tedy zcela na rovinu řečeno, že nám vnutí koupit cokoli a hlavně jim vydělat svoje peníze i pomocí průhledných, leč účinných a vlastně nepostižitelných triků.

Jedním z oblíbených kousků je hubnutí. Ne, nejde o naši linii či dokonce zdraví. Hubnou potraviny i jiné výrobky, ale a v tom je ten fígl - obaly většinou ne a ceny rovněž zůstávají. Naposledy to zkusil výrobce světoznámých čokoládových tyčinek. Fintou s většími mezerami mezi charakteristickými zuby tyčinky si ale málem vylámal nenasytně vyceněné zuby sám. Lavina ostrých reakcí zaplavila internet bez respektu hranic mezi státy.

Metr, měřidlo, pravítko

Jenomže - nic nového ani pod podzimním sluncem, to známe. U nás stejně nenápadně zeštíhlely nejedny sušenky, scvrkly se bonbóny i máslo, maličko vyschly chemikálie v drogeriích. Stejnou kůrou ovšem neprošly ceny a už vůbec ne zisky firem v protikladu k našim peněženkám. A v čase blízkého vánočního pečení pozor na další lstivost prodejců. Jeden už vyrukoval s tukem do těsta s ohromující slevou přes 40 procent. Tuk na pečení ale nikdy nestál tu horentní sumu před údajnou slevou a i ta je pořád i dvojnásobná, než jinde.

Nenechme se tedy grilovat za každou cenu a v kterémkoli ročním období. A možná by to mohlo být i častější téma médií. Tomu by mohla i porozumět, když už na ty americké volby zřejmě až tak velkými odborníky nejsou, jak ukázal výsledek prezidentského souboje. Ale teď už klidný pátek i celý víkend.

Publicista Petr Voldán glosuje současné kulturní, společenské i politické dění na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové. Slyšet je můžete v 6:50 hodin.

autor: pvo
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.