Petr Voldán: Občas přichází i odcházení

Miloš Forman
Miloš Forman

Lakonicky nazval tentokrát svoji pravidelnou pondělní glosu Petr Voldán - “Občas přichází i odcházení”. Odešel Miloš Forman. Občas podobná odcházení přicházejí a když se týkají výrazných osobností, rezonují ve společnosti pochopitelně mnohem silněji.

Následuje spousta vzpomínkových vyjádření, hodnocení nebo jen krátkých, ale o to výstižnějších vyznání. Třeba podobných výroku Jiřího Suchého - “Pro mě je Miloš Forman stále živý”. Je pravda, že filmaři mají tak trochu výhodu - nechávají nám filmy, v případě Miloše Formana filmy hodně živé a co víc - s příběhy skutečně ze života a o životě.

Nechci se zapojit do diskusí, který z filmů Miloše Formana byl nejlepší - jestli ty ověnčené Oskary, glóby nebo Césary a nebo jiné. Pro mě zůstane nejlepším Formanův “člověk” - ten je totiž podle mého v každém z jeho filmů tou hlavní postavou. Převlečený do kostýmu Salieriho, Larry Flynta, Goyi, Černého Petra, ale hlavně v šatu obyčejného člověka “neherce”.

03034636.jpeg

Každý z nás hraje svůj životní film, má nebo měl tu svou lásku - více či méně podobnou té Formanově “jedné plavovlásce” - ovšem v drtivé většině právě v roli neherce. Jak Miloš Forman sám konstatoval - “Ať se to vezme z kteréhokoli konce, skutečnost je vždycky zajímavější, než cokoli si vymyslíte.” A k oné skutečnosti patří občas také to odcházení.

I když jsou osobnosti, které jsou i po odchodu stále živé. Jako Miloš Forman. A teď už - klidné pondělí i celý týden.