Petr Voldán: Na Oskara to není aneb Moc bohémská Bohéma

Na Oskara to není – to je titulek dnešní pravidelné glosy Petra Voldána. Stylově po další „oscarové“ noci se autor také věnuje filmu, přesněji filmu či seriálu o filmu, což potvrzuje pokračování titulku dnešní úvahy – aneb „Moc bohémská Bohéma“:

Vášně, neméně provokující jako filmoví „Oscaři“, vyvolal televizní seriál Bohéma. Zatímco noční napětí už opadlo a nositele prestižních sošek známe, pojetí, jakým se autoři zmocnili tématu z prostředí našeho filmu za první republiky, za války a po ní, ještě asi nějaký čas provokovat bude.

Nedivím se diskusím a vášním, na to je Bohéma dostatečně kontroverzní

Ale ani tomu, že vedle ocenění mnoha hereckých výkonů - vzpomenu Vladimíra Javorského jako Vlastu Buriana nebo Michala Dlouhého coby Zdeňka Štěpánka – je diskutabilních momentů nějak moc. Osobně neberu hlasy, tvrdící na obhajobu zmatku v postavách a nepřesností v jejich činech i faktech ze života, že prý kdo zná dějiny nebo životopisy herců, nemohl se nechat obalamutit.

Ze seriálu Bohéma

No, jestli sledujeme ověřitelné momenty ze života režiséra Martina Friče a přitom ho necháme spáchat sebevraždu, což není pravda, pak v tom nevidím ani nadhled, natož filmařskou či scénáristickou licenci. Pro mě spíš sázka na bulvární notu nevědomého diváka, kterého chci přilákat a o kterém dobře musím vědět, že neví a nebude hledat na internetu, jak to s režisérovou smrtí bylo doopravdy. Podobně vidím vložení jiného textu do úst Zdeňka Štěpánka při rozhlasovém vystoupení při ohrožení země nebo údajné převzetí protektorátní ceny Vlastou Burianem z rukou prezidenta Háchy na Hradě.

Ani jedno z toho tak nebylo, ale pro většinu diváků je to prostě už tak

Včetně těch mladších, kteří si myslím už tuplem nebudou hledat podrobnosti a škola jim je těžko nabídne. Namixovat mezi fakta i soukromé scény, pokřivující osudy známých herců a tím poškozující i jejich potomky, to je nezodpovědná manipulace a nedivím se rozhořčeným reakcím. Režijní i scénáristický rukopis to mění spíš ve škrabopis, ať už je obhajoba podobných přešlapů jakákoli. Nemusíte samozřejmě souhlasit, ale pro mě byla Bohéma – měkce řečeno - až moc bohémsky osobitá a nekonvenční. Obrazně, na Oskara to tedy nebylo a teď už úspěšné pondělí i celý týden.

Publicista Petr Voldán glosuje současné kulturní, společenské i politické dění na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové. Slyšet je můžete v 6:50 hodin.

autor: pvo
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová