Petr Voldán: Kolik třešní, tolik višní

13. červenec 2018
Třešně a višně

Je čas letního ovoce. Některého je tolik, že o něj není zájem, jiného se nedostává. Navíc nemálo exotických druhů k nám míří ze všech koutů světa. A tak mají pěstitelé s uplatněním některých tradičních druhů ovoce problémy. Téma dnešní glosy Petra Voldána, který vám trochu napovídá titulkem okřídlené filmové hlášky.

Vyložte si prosím význam slovní hříčky "kolik třešní, tolik višní" jak chcete sami - obávám se ale, že vám v tom moc nepomůže ani originální vysvětlení tlumočníka z filmu "Jáchyme, hoď ho do stroje". Podle něj to je hlavně překladatelský oříšek a pravý smysl výroku filmového pana "Ješity" také nepochopil.

Tímto směrem nechci filozofovat ani já. Jde mi dnes totiž hlavně o ty višně. A popravdě řečeno, je asi velké štěstí pro ovocnáře, že těch višní nepěstují tolik, jako třešní.

Třešně

Konkrétně letos by jim to nadělalo víc starostí, než dosud. Jak jsem zaslechl v jednom z našich rozhlasových rozhovorů, výkupní ceny višní prý letos klesly pod deset korun za kilo. A tak se může stát, že se vůbec nevyplatí je sklidit a některé mohou zůstat i na stromech.

Nezdá se vám také, že se svět trochu zbláznil? Višně koupíte za sedmnáct korun kilo, kdežto banány, které určitě nenatrháte za vsí ani v sousední zemi vám podstrkuje supermarket za 14. Kde je doprava, skladování atd.? Jako rovné soutěžení trhu mi to nepřipadá.

Exotiky je na pultech habaděj, o použití některých druhů ovoce lidé nemají ani ponětí a na druhé straně není zájem nejen o višně. A když je v obchodech třešeň odkudsi z horoucích pekel, je kilo i za stovku. Dovážíme i 70% hrušek a 50% jablek. A divíme se, kde se berou ty kolony kamionů na silnicích a dálnicích...

Třešně

Ale je tu i druhá strana mince - například o tom, v čem jsou přednosti višní, se toho podle mě zas tak moc neví. Na pultech jich příliš nevidíme, zato v lékárnách se to preparáty s výtažky z višní jen hemží a jejich cena je od těch sedmnácti za kilo od pěstitelů na hony vzdálená. Asi je někde chyba i v propagaci našeho ovoce obecně. Nemyslím množství různých nálepek a cedulek s vlaječkou. Kulhá šikovnost a vynalézavost.

A teď si představte, kdyby platilo filmové "kolik třešní, tolik višní". A teď už klidný pátek i celý víkend.