Petr Voldán: Jsem úplně vytržený z kontextu

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Školáci s tablety a mobily

Debaty kolem výroku ministryně průmyslu a obchodu o tom, že za drahá mobilní data si můžeme sami, protože je málo využíváme, neutichají. Množí se výroky další, ministryně tvrdí, že její slova byla vytržená z kontextu, ale na tom, že platíme za mobilní data nejvíc v Evropě, to nic nemění. Téma dnešní glosy Petra Voldána.

Občas se stane, že se operuje jen částí výroku. Jenomže formulku “to bylo vytrženo z kontextu” slyšíme od politiků nějak často. Ministr zemědělství nedávno sebejistě prohlásil, že problematické polské hovězí vydávaly luxusní pražské restaurace za argentinské a vydělávaly na tom velké peníze. Když ale kontrola trvzení neprokázala začal se ministr, důkazy nemaje, bránit, že jeho slova vytrhli z kontextu. Nevytrhli, co řekl stačilo a širší kontext byl ještě výmluvnější - v jeho neprospěch.

Petr Voldán: Fotím, fotíš, fotíme (mobilem)

turisismus, turista, mobil, focení selfie

Většině z nás už nepřijde zvláštní, že fotíme nikoli fotoaparátem, ale mobilním telefonem. Tak jsme si zvykli. A právě to je téma dnešní pravidelné glosy Petra Voldána:

A teď ministryně průmyslu a obchodu srozumitelně konstatovala, že “když máte drahá data, vezmete mobil, nepřipojíte se na internet přes data, ale budete hledat volnou wifinu. A jsme u toho. Čím méně se dat používá, protože se jim vyhýbáme, tak tím nepřispíváme k tomu, aby byla levnější”. Jaký jasnější, nevytržený kontext chcete hledat?

Navíc se paní ministryně veřejně očividně pobavila reakcemi rozčilené veřejnosti, která má ale pravdu. Ministerská formulace i zdůvodnění našich - v Evropě nejdražších mobilních dat - hodná leda kozla, co je zahradníkem nebo rovnou mluvčího mobilního operátora. Nikoli ministra, který je snad ve funkci, aby “kopal” za občany, nikoli operátory. Ti se hájí sami a také argumentačně perlí.

Šéf asociace provozovatelů mobilních sítí obhajuje drahá data údajnou kvalitou ferrari. Evropa je prý levnější - připomenu třeba v Německu jeden gigabyt desetkrát než u nás - protože jezdí v obyčejných autech.

Nástrahy internetu.Víte, čím se baví na sociálních sítích vaše děti?

Zajímalo by mě, jestli se šéf asociace někdy projel tím kuckavým a dýchavičným, podle něj ale ferarri signálem, v okresech s pokrytím kvality telekomunikačních třetihor. Jak si to datové ferrari užívá na dálnicích, ve vlacích, kde síť vypadavá o sto šest a místo ferrari máme koňský povoz. Procenta pokrytí, to je laciný argument, jsou díky velkým městům.

A těšínské jablíčko - další operátor - které nám předhazují jako cestu k levným datům? Třeba u benzinových čerpadel to známe - po Praze nebo na hlavních trasách čirou náhodou všichni stejné, vysoké ceny.

Takže nepovažuji formulky “vytrženo z kontextu” za udržitelnou obranu politiků. Z jejich počínání jsem u vytržení já a zřejmě i většina lidí, která by je ráda vytrhla ze snů, do kterých upadli ve funkcích. Ale teď už klidný pátek i celý víkend.

autoři: Petr Voldán , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.