Petr Heber slaví své 80. narozeniny skvělou výstavou: Vysloužilým předmětům rád dávám nový příběh

1. květen 2022 08:45

Sochař, restaurátor a tvůrce nápaditých objektů ze šrotu, kamene, dřeva a kovu Petr Heber slaví letos 80. narozeniny. Při té příležitosti byla v galerii Regionálního muzea v Jičíně zpřístupněna retrospektivní výstava jeho tvorby od roku 1964 až po současnost. Představuje především díla, která vytváří z vysloužilých předmětů, jimž dává nový příběh. 

V doprovodu autora si expozici prohlédla redaktorka Vlaďka Wildová, kterou zajímalo, jestli Petr Heber už jen odpočívá nebo se bez tvorby neobejde.

Retrospektivně pojatá výstava mapuje tvorbu Petra Hebera od samých začátků, tedy od roku 1964 až do současnosti. Petr Heber vytváří objekty ze starých a vysloužilých předmětů. Jako dlouholetý restaurátor a konzervátor starožitného nábytku má vřelý vztah ke všem starým věcem, a hlavně k poctivé řemeslné práci. Svojí tvorbou tak stírá hranici mezi uměním a řemeslem.

Čtěte také

Ke svému uměleckému vyjádření používá nejčastěji kov, dřevo a kámen, ale také rozmanité předměty z běžného života, které by jinak skončily na skládce. Recyklováním zdánlivě nepotřebných věcí do nových prostorových kompozic vytváří unikátní artefakty. Vznikly tak například dnes již proslulé motorky, roboti, nebo fantaskní zvířecí či figurální plastiky.

Petr Heber se do povědomí veřejnosti zapsal nejen jako tvůrce nápaditých objektů, ale také díky jedné z prvních soukromých galerií v regionu, kterou pod názvem Galerie Na Hrázi řadu let provozoval.

Výstava návštěvníkům otevře dveře do autorova světa plného fantazie. Ne všechno, co se už nepoužívá, musí skončit v popelnici nebo na skládce, může naopak posloužit i jako inspirace k výtvarné práci, rozvíjení představivosti, vynalézavosti a manuální zručnosti.

Regionální muzeum a galerie v Jičíně - Muzeum hry
Již od konce 19. století se tato instituce snaží získávat, uchovávat a zpřístupňovat hmotné doklady o vývoji člověka a prostředí, ve kterém žije. Sbírky a expozice zachycují nikoliv pouze kulturní a přírodní hodnoty Jičína, nýbrž dokumentují vývoj a historii celého širšího regionu Jičínska a jižní části Geoparku Český ráj.

V sobotu 16. května 2022 se uskuteční komentovaná prohlídka. Expozicí vás provede sám Petr Heber. Výstavu „Petr Heber: Objekty“ můžete navštívit do 5. června 2022 v jičínské zámecké galerii.

Spustit audio

Související