Pěstitelské pálenice v kraji začínají další sezónu pálení ovoce. Služba bude ale asi nejspíš dražší

20. srpen 2022 16:58

Začíná sezóna pálení ovoce. Z vlastních jablek, hrušek, švestek nebo jakéhokoli dalšího zralého ovoce si můžete nechat vypálit domácí alkohol hned na několika místech Královéhradeckého kraje. V některých pěstitelských pálenicích už pálit začali, v dalších je to otázka pár dnů. Připraveni už jsou ale všichni. 

„Ještě jsme nic nepálili, máme zatím zaplombováno od celníků.“ V pěstitelské pálenici v Češově na Jičínsku začnou pálit asi za týden, už teď ale mají od zájemců navezeno asi 6 tun ovoce.

Čtěte také

Ve lhotecké pálenici v Lanžhotě na Trutnovsku už baňky na sudech pěkně bublají. Provozovatel Jiří Horák má práce dost. „To je už letošní, začíná to třešněmi, jahodami a mirabelkami. Ale ty začátky jsou vždy trošku slabší na kvalitu, protože je strašné sucho. Tady nepršelo vůbec, jablka jsou maličká a padají. Švestky také.

Před palírnou zastavuje auto a mladý pár z něj vykládá metrák blum. „Vzhledem k tomu, že se nám letos urodil nadbytek blum, tak jsme se rozhodli, že to vypálíme. Protože to všechno nesníme, říká Lenka, která se těší i na to, že bude mít pálenku jen z vlastního ovoce.

Menší pálenice bývají schopné lidem vypálit právě jen jejich úrodu.

Začíná blázinec

Čtěte také

Usmívá se Jiří Horák s tím, že lidé budou jezdit až do mrazů, tedy do října nebo listopadu. Otázkou ale zůstává s jakým ovocem. Musí být totiž zralé, s dostatečným obsahem cukru a přitom čerstvé, neplesnivé.

Podle Zdeňka Hirsche z Češova by letošní úroda mohla být snad dobrá. „Bude určitě vyšší než loni, protože v loňském roce nebylo skoro nic. Lidé říkají, že mají hodně ovoce, ale že padá ze stromů, protože je hrozné sucho.

V pálenicích zatím ani netuší, kolik budou mít práce. Kvůli růstu cen energií ale museli například v Češově zdražit litr o 20 korun. Teď tedy zaplatíte 230 korun. Zhruba polovinu z této částky tvoří daně.

Čtěte také

Zdražení se promítá i do složení zákazníků, popisuje Zdeněk Hirsch. „Opravdu jezdí spíše ti bohatší lidé.

Jiří Horák zatím váhá, jestli zdražit nebo ne. Čeká na faktury a částky za energie. Spotřeba je totiž značná. „Už nakládání je docela náročné, protože drtič potom jede celý den. 2,5 kilowatty tam prostě šroťák jede a musí se makat.

A to byl jen jeden příklad. I tak se dá podle provozovatelů pálenic na Trutnovsku a Jičínsku předpokládat, že zdražení v řádu desetikorun k poklesu zájmu na nulu nepovede.

autoři: Tomáš Lörincz , baj
Spustit audio

Související