Pěchotní srub Hrobka na Náchodsku zůstává jako memento v původním poválečném stavu

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Pěchotní srub Hrobka na Náchodsku zůstává jako válečné memento

Podobných oprav, jako sousední objekty, se pěchotní srub Hrobka na Náchodsku ani v budoucnu nedočká. Částečně je v tom i záměr vlastníka, kterým je Klub vojenské historie Náchod. Lidé tak podle jeho místopředsedy Petra Charváta mají možnost vidět objekt ve stavu, v jakém ho zanechala německá armáda v době okupace.

Přišli jsme před, laicky řečeno, polorozbořený bunkr. Jmenuje se Hrobka a má jedno velké unikum.
„Je to tady v okolí jeden z mála, který není nijak opravovaný. Necháváme jej ve stavu, jak skončil po válce, když to tady Němci zničili trháním pancéřových částí."

Pěchotní srub Březinka na Náchodsku je kompletně vybaven původním zařízením a zbraněmi

Pěchotní srub N-S 82 Březinka je unikátní svým vybavením

V běloveském pevnostním skanzenu v Náchodě začala hlavní turistická sezona. Bunkry jsou o prázdninách otevřené každý den. Do jednoho z nejznámějších srubů se v doprovodu Petra Charváta z Klubu vojenské historie Náchod vypravila reportérka Jana Házová. 

Zdi jsou rozbořené, beton visí na drátech...
„Protože používali nálože, kterými odbourávali beton, aby si odvezli pancéřový zvon."

Vcházíme do bunkru Hrobka. Pod nohama suť, rozbité zdi. Na zemi je vlhko, ale není tady úplně voda.
„Když se trhaly ty pancéřové zvony a střílna pro kanón, tak ty tlakové vlny vyrvaly i vnitřní cihlové příčky mezi místnostmi. Čili jak jsou vidět plechy na zdi, tak tady byly dvě místnosti pro část posádky. Tudy se lezlo do pancéřové kupole pro kulometné dvojče."

Pěchotní srub Hrobka na Náchodsku zůstává jako válečné memento

Existují nějaké plány, jak pěchotní srub Hrobka původně vypadal. Co tady bylo?
„Pokud se chcete podívat, mám tady takovou cestovní příručku. Momentálně se nacházíme v této místnosti. Nejedná se o úplně malý objekt. Všechny ty bunkry byly zhruba tak stejně veliké."

Pojďte se podívat do nepřístupného podzemí pevnosti Dobrošov. Díky odvážlivcům s kamerou

Pojďte se podívat do nepřístupného podzemí pevnosti Dobrošov

Není to tak dávno, co jsme si povídali o pevnosti Dobrošov a představili jsme vám tuto součást našeho prvorepublikového obranného opevnění podél česko-polské hranice. Jeden řopík na Babí u Náchoda se nedávno podařilo také partě nadšenců zpřístupnit. Kolem těchto staveb se stále děje něco zajímavého. Chystá se například film o nepřístupných chodbách právě v Dobrošově.

Jdeme se po schodech opatrně podívat ještě do spodního patra bunkru.
„Jsme v týlovém patře. Tady byla umývárna. Většina bunkrů měla posádku kolem 30 lidí. Pozor, tady je na podlaze vrt studny. Je sice zničená a zasypaná, ale byla asi 40 metrů hluboká."

Co se tady vlastně tehdy dělo?
„Pancéře na těchto objektech našeho opevnění byly velmi kvalitní. Takže pomocí vrtů a do nich ukládaných náloží Němci odbourávali betonové části až se jim střílna nebo pancéřové zvony vykulily ven a potom si je odvezli. Buď to použili na vlastním opevnění, konkrétně například ty střílny pro kanóny sloužily hlavně na atlantickém valu v německých bunkrech. A ty pancéřové zvony a kupole buď použili také na některé své bunkry, nebo to skončilo jako cenná surovina někde v hutích," dodává Petr Charvát, místopředseda Klubu vojenské historie Náchod.

Spustit audio
autoři: Jana Házová , baj

Související