Pečená kachní prsa se švestkovou omáčkou. Česká klasika dotažená skvělou omáčkou téměř k dokonalosti
Pokud přemýšlíte, co svým blízkým připravit a jak je příjemně překvapit harmonií chutí, máme pro vás skvělou inspiraci - kachní prsa se švestkovou omáčkou. Pokud zahraniční host požádá o tradiční českou specialitu a není-li vegetarián či dietář, většina našich kuchařů vsadí na pečenou kachnu. Zlaťoučká pečínka totiž jen málokdy zklame.
Kachní maso má výraznou chuť a šikovný kuchař z něj vykouzlí spoustu dobrot. Ale jen pro někoho.
- kachní prsa 2 ks
- snítka tymiánu
- badyán
- 25 g másla
- sůl
- pepř
- Na omáčku:
- šalotka
- olivový olej
- 250 g čerstvých vypeckovaných švestek
- cukr krupice
- červené víno 50 ml
- hovězí vývar 300 ml
Kvůli množství tuku si na něm nemohou smlsnout lidé se šetřící dietou nebo s vysokou hladinou cholesterolu ani diabetici. Vyšší podíl má hlavně biskup a stehýnka, o něco méně (ale až po odstranění kůže) je v prsíčkách.
Kachní svalovina obsahuje vysoké procento plnohodnotných živočišných bílkovin i vitamínů rozpustných v tucích (A, D, E). Protože však jde o maso prorostlé sádlem, je nutné počítat také s vyšší dávkou cholesterolu a nasycených mastných kyselin.
Kachna ale není jen naší doménou, na nedostatek příznivců ve světě si její lahodné maso rozhodně nemůže stěžovat. Proto se i cíleně šlechtila. Mezi kulinářsky nejdůležitější v Evropě patří tučnější kachna nantská a masitá bavorská či rouenská. U nás si pozice čím dál víc upevňuje i barbarie, dovezená v roce 1936 z Francie.
Postup:
Nejprve osmažíme nadrobno nakrájenou šalotku.
Když zesklovatí přidáme švestky a cukr. Promícháme a když se cukr rozpustí přilijeme víno a vývar a na mírném stupni vaříme asi čtvrt hodiny za občasného promíchání, až švestky změknou a omáčka trochu zhoustne.
Omáčku udržujeme teplou.
Troubu předehřejeme na 180 °C. Kůži a tuk na kachních prsou nakrájíme šikmými řezy, dobře je osolíme a opepříme. Rozehřejte nepřilnavou pánev a prsa do ní vložíme kůží dolů. Necháme je smažit 6 až 7 minut, pak je obrátíme, přidáme k nim tymián, badyán a máslo. Necháme ho rozpustit a šťávou potíráme maso. Pak vše přesuneme do pekáčku, dáme do trouby a pečeme ještě 5 až 6 minut, pokud chcete mít maso hodně růžové, 10 až 12 minut na propečenější.
Nakonec maso znovu přelijte vypečenou šťávou a nechte ho 5 minut odpočívat. Maso nakrájíme na tenké plátky, podávejte ho se švestkovou omáčkou.
Jako příloha se hodí například bramborové pyré nebo bramborové špalíčky.
Pokud jde o klasickou kachnu, nejlepší bývají mladé kusy, jejichž hmotnost se pohybuje kolem 2 kilogramů. Křehčí a šťavnatější maso nabízejí samice, kačeři kontrují výraznější chutí. Na trhu se objevují chlazené i mražené, vcelku i porcované, hlavně stehna a prsní část.
Dobrou chuť!
Související
-
Vítěz Pochoutkového roku 2021: Nadívaná kachna s karamelizovaným zelím. Připomeňte si recept
Je to zřejmě poprvé, co se na veřejnost dostává recept, který původně milovala knížecí rodina Lichtenštejnů. A vyhrál zlatou! Upečete si tuto kachnu i vy?
-
Co máme na prsíčkách z kachny nejraději? Křupavou kůžičku! Udělejte si je se švestkovou omáčkou
Kachní maso je symbolem podzimního hodování. Zatímco celá kachna chutná nejlépe, pokud ji pečete hodně dlouho, kachní prsa se řadí mezi minutková masa.
-
Kachní prsa s pikantní omáčkou - pečená drůbež je populární...
Svatomartinské hody jsou v plném proudu, neodmyslitelně k nim patří pečená husa, zelí a knedlík. A k tomu nejlépe svatomartinské víno. Česká tradice, která zapadá d...
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka