Pavel Šporcl: Za šátek jsem se nikdy neschovával. Hlavně jsem chtěl hrát dobře, a až pak mít šátek

18. prosinec 2020

Houslista Pavel Šporcl je hostem pořadu Páteční host Lady Klokočníkové v přenosu z rozhlasového studia.

A mluvit se bude o jeho zajímavých projektech v době koronaviru, ale i o tom, že se před lety stal vítězem 19. ročníku ankety Šarmantní osobnost roku, o jeho nové knize a o vztahu k východním Čechám.

Houslista Pavel Šporcl jako vítěz rozhlasové ankety Šarmantní osobnost roku

Po studiích na konzervatoři a na AMU studoval houslovou hru v USA. Vystupuje na světových pódiích, festivalech i s renomovanými orchestry.

Čtěte také

Posluchače navíc zaujal svým často velmi neformálním vystupováním a oblékáním, kterým se snažil obecenstvu co nejvíce přiblížit. Vystupoval například se stylizovaným „pirátským" šátkem na hlavě, nechal si postavit unikátní modré housle pro 21. století od nejlepšího současného houslaře Jana Špidlena.

„Nikdy jsem se za šátek na hlavě neschovával. Vždycky jsem chtěl hrát nejdřív dobře, a pak mít šátek,“ říká houslový virtuóz Pavel Šporcl, který svým přístupem a extravagantním vystupováním přivedl k houslím a klasické hudbě několik nejmladších generací.

Jeho nahrávky se těší velké přízni jak posluchačů, tak kritiky. Takřka všechna jeho alba získala titul Platinová deska. Vedle stěžejní klasické hudby koncertuje a nahrává i jiné žánry.

Čtěte také

Prostřednictvím svých vystoupení podporuje benefiční projekty nadací a neziskových organizací. Je patronem SOS vesniček, Centra pěstounských rodin a Asociace Apla pomáhající lidem s autismem.

Je také patronem festivalu Hudba Znojmo a Uměleckým ředitelem festivalu Kociánovo Ústí.

„Posedlost houslemi je určité vnitřní pnutí, že bez nich nemohu žít. Miluji je,“ komentuje Pavel Šporcl svůj vztah k houslím.

Houslista Pavel Šporcl

Pavel Šporcl

je houslový virtuóz světového renomé. Jedná se o velmi výraznou a silnou uměleckou osobnost, laureáta mnoha předních houslových soutěží. Dnes je Pavel Šporcl patrně  nejpopulárnější český umělec působící v oblasti vážné hudby.

Spustit audio

Související