Patříme k nejhorším státům Evropy v počtu úmrtí na preventabilní onemocnění. Zeptali jsme se proč

26. červen 2024

Dnešní radioporadna je lékařská, mluvit budeme o prevenci nemocí. Víte, že patříme k nejhorším státům v Evropě v počtu úmrtí na tzv. preventabilní onemocnění? Proč tomu tak je? Dokážeme se včas zastavit a poslechnout své tělo, které vysílá signály ještě před onemocněním? Na jaká vyšetření máme nárok, jsou všechny pomáhající nebo mohou i škodit?

Hostem ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové je MUDr. Petr Grenar z Fakultní nemocnice Hradec Králové.

Petr Grenar ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Jak často si říkáte, tento člověk u nás v nemocnici vůbec nemusel skončit?
Poměrně často. Česká republika bohužel patří mezi země s nejčastějším počtem úmrtí na preventabilní onemocnění, jak konstatovala zpráva OECD, což je organizace pro hospodářský rozvoj a ekonomickou spolupráci, v roce 2023. A je otázka, proč tomu tak je.

My jsme ti aktivní hráči, kteří se musí starat o své zdraví. Je to to nejdůležitější, co máme. Nebo aspoň to často říkáme.
MUDr. Petr Grenar, Fakultní nemocnice Hradec Králové

Proč tedy tomu tak je?
Myslím, že ta odpověď je komplexní. Na jednu stranu podle té zprávy máme v České republice jednu z největších frekvencí návštěv lékaře specialisty na pacienta. Čili v tomto smyslu je jistě otázka stran efektivity našeho zdravotnictví, kde si myslím, že se málo zdůrazňuje úloha generalisty. Ať už je to praktický lékař nebo všeobecný internista, který by měl pacienta provázet všemi vyšetřeními specialistů a pomáhat mu nasměrovat léčbu, aby byla skutečně efektivní. Aby pomáhala.

Čtěte také

Z toho, co říkáte, vyplývá, že návštěvy u specialistů jsou bohužel mnohdy zbytečné?
Ne, že by byly úplně zbytečné, jsou velmi časté a myslím si, že se tam trošku ztrácí úloha propojení jednotlivých specialistů a specializovaných vyšetření, a to je právě úkol generalisty. Ať už je to praktický lékař nebo všeobecný internista. Tolik ohledně zdravotnického systému.

Nicméně pak si myslím, že je tady osobní odpovědnost jednotlivých pacientů. Skutečně si musíme uvědomit naší osobní důležitost, že my jsme ti aktivní hráči, kteří se musí starat o své zdraví. Je to to nejdůležitější, co máme. Nebo aspoň to často říkáme, proto bychom o ně měli také aktivně pečovat.

Nejčastější příčinou úmrtí podle té zprávy, kterou jste zmiňoval, jsou srdeční a cévní choroby, vysoký tlak, onemocnění žil a tepen. Na onemocnění srdce a cév připadá zemře 32 procent úmrtí, 3 procenta obyvatel ročně zemřou na infarkt, téměř 9 procent lidí ročně infarkt prodělá. Dá se to změnit prevencí?
Určitě. Obecně kardiovaskulární onemocnění jsou nejčastější příčinou úmrtí, což je strašná škoda, protože současná medicína má řadu prostředků, jak efektivně tyto choroby léčit.

Abychom nemoci včas odhalili, proto je zapotřebí preventivních návštěv u lékaře. Léčíme tak své budoucí onemocnění třeba za 10 let.
MUDr. Petr Grenar, Fakultní nemocnice Hradec Králové

Tedy toto je právě velká skupina preventabilních onemocnění, kterým jsme schopni předcházet. Jednak můžeme léčit medikamenty a pak je tam znovu onen osobní přínos každého pacienta. Ať už jde o kouření, holdování alkoholu, věci, které si můžeme odpustit.

A odpustit bychom si je měli obzvláště, pokud se už naší rodině vyskytuje úmrtí na infarkt myokardu. Případně pokud už jsme sami infarkt prodělali. Když kouříme dál, tak je to velmi špatně.

Čtěte také

Zmiňovali jsme slovní spojení preventabilní onemocnění. Které nemoci se tam zařadí? Všechny?
Jsou to, jak už jste správně zmiňovala, kardiovaskulární onemocnění, což je skupina, kam se dá zařadit léčba vysokého tlaku, léčba cukrovky, léčba vysokého cholesterolu. To jsou všechno věci, které umíme velmi efektivně léčit. Na druhou stranu všechny tyto choroby mají tu nepříjemnou vlastnost, že nebolí.

Takže pacient s nimi často dlouho setrvává, aniž by věděl, že tyto choroby vlastně má. Abychom je zavčas odhalili, tak je právě zapotřebí preventivních návštěv, ať už u praktického lékaře, kde si necháme změřit vysoký tlak, změřit ranní glykemie, ranní cukr a cholesterol.

Jde o to, že léčbu, kterou v tu chvíli nasadíme, léčíme vlastně naše budoucí nemoci třeba za 10 let. Abychom zůstali nadále aktivní a mohli si život užívat tak jako dosud. To je smysl této preventabilní léčby. Čili pacient nevidí bezprostřední efekt, že by se mu ulevilo od bolesti atd. Ale léčí své budoucí onemocnění za 10 let.

Petr Grenar a Pavla Kindernayová ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Celou radioporadnu s MUDr. Petrem Grenarem o prevenci nemocí si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

Spustit audio

Související