Pasecké hudební slavnosti, letní koncerty v kraji Zapadlých vlastenců, získaly věhlas i mimo region

1. srpen 2021 08:28

Krkonošské Paseky nad Jizerou získaly na hudební slávě už za písmáka Věnceslava Metelky. Novodobé „Pasecké hudební slavnosti" - to jsou jedinečná letní setkávání vynikajících pěvců, herců, dirigentů a členů České filharmonie s místním Svatováclavským sborem.

Čtěte také

Jeho sbormistr Jakub Waldmann říkává ,že „krásná hudba se potkává s pospolitostí publika i hudebníků, z nichž nikdo nehraje za honorář, protože pro všechny jsou Paseky něčím magickým a čím dál vzácnějším." Na zkoušku dnešní slavnostní mše zašla do paseckého kostela svatého Václava reportérka Eliška Pilařová.

Schubertova mše G dur má melodiku téměř písňovou, ale klade poměrně velké nároky na sbor.

Čtěte také

„Je to především díky tomu, že jsou tam dost vysoké soprány. Je to také náročné pro sólistku, sopranistku, která tam má áčka. Jinak je to zvláštní v tom, že je vynechán alt, jsou tam jen sóla sopránu, tenoru a basu. A právě pro tu exponovanost sopránů se ta mše neprovádí tak často, ale je překrásná."

Vím, že tam Schubert dokonce doplňoval takové jiskřivé záležitosti, zazní také tympány a trubky.
„Tympanistu máme a tympány jsou opravené. Trumpety jsou tam ad libitum, tak uvidíme. Ale ten sbor je pořád nadšený a stále chce zkoušet. Tak mám radost, že se Pasecké hudební slavnosti udržují dál a mají už 31. ročník. Doufám, že to vydrží i dál."

Čtěte také

Zmiňme sólisty.
„Je to mladá sopranistka Terezie Elsnerová, Karel Jakubů, krásný, lyrický tenor, a bas bude také student, Jan Kos. Vždy máme mezi sebou někoho z České filharmonie, tradičně je to Lenka Zelbová, první housle."

A samozřejmě Jakub Waldmann a jeho rodina. Ten převzal sbor po svém tatínkovi. Tohle už by pro něj byl příliš velký záběr.
„Hodně práce na slavnostech jsem už také svěřil na dramaturgii svým dcerám, violoncellistce Marii Součkové a violistce Barboře Paříkové. Filip tu bohužel být nemůže, protože právě začíná Salcburský hudební festival. Samozřejmě rád by si tady zase také zahrál."

Filip kontrabas, paní Eva varhany, rodina Waldmannů, duše Paseckých hudebních slavností. Zakončení v neděli 1. srpna v 15:00 hodin slavnostní mše Franze Schuberta.

autoři: Eliška Pilařová , baj
Spustit audio

Související