Parkinsonovu nemoc by v budoucnu mohli lékaři odhalit díky výtěru z nosu. Pracují na tom čeští vědci
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení. Sledujeme vesmírné projekty, lékařské výzkumy nebo archeologické objevy.
Neohlášený start jihokorejské rakety na tuhé palivo vyvolal obavy z UFO. Zástupci jihokorejské armády v pondělí zveřejnili záběry z úspěšného - a původně neohlášeného - testovacího letu své nosné rakety na tuhé palivo. Do vesmíru stroj odstartoval v pátek 30. prosince a média v Jižní Koreji informovala o četných pozorováních neidentifikovaného létajícího objektu nad vzdušným prostorem země. Duhově zbarvená světla byla spatřena na obloze na několika místech včetně Soulu.
Čtěte také
Vědci zjistili, že kosmické počasí může zapříčinit například výpadky navigací na Zemi. Pomalé kmitání takzvaného slunečního větru se podle nich šíří právě až k 100 000 kilometrů vzdálené Zemi, kde ovlivňuje její geomagnetické pole. Na mezinárodním výzkumu, který publikoval i časopis Nature Physics, se podílel také Jan Souček z Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR.
Čeští vědci vyvinuli a patentovali inhalační lék proti covid-19 a jeho mutacím. Lék s označením BAZE-X1 je primárně určen pacientům s těžkým průběhem onemocnění covid –19 (SARS-CoV-2) nebo s dalšími vážnými respiračními nemocemi. Za jeho objevem stojí trojice vědců z Univerzity Karlovy a výzkumného centra BIOCEV – Karel Smetana, Jan Brábek a Milan Jakubek.
Čtěte také
Parkinsonovu nemoc by v budoucnu mohli lékaři odhalit díky výtěru z nosu. Vědci z Neurologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze chtějí zlepšit odhalování Parkinsonovy nemoci. V experimentální studii ji teď nově zkouší diagnostikovat ze stěru nosní sliznice.
Vandalové v Austrálii posprejovali 22 tisíc let staré jeskynní umění. Jeskyně je posvátným místem Aboridžinců a cenným archeologickým nalezištěm. Po pachatelích pátrá policie. Vandaly od přístupu do jeskyně, kam mají jako na posvátné místo přístup jen stařešinové původních kmenů, neodradily ani ploty. Vláda Jižní Austrálie proto zvažuje o tom, že na místo nainstaluje bezpečnostní kamery.
Technický pokrok a poznávání se nedá zastavit. Zvláště v 21. století je vývoj tak překotný, že kdo chvíli stál, už stojí opodál!
Související
-
Archeologové našli na trase dálnice D35 tajemnou kostru krávy s odříznutou hlavou uloženou v břiše
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
-
Plastové „kontinenty“ v oceánech jsou už velké jako Austrálie. Poradit by si s nimi mohly sinice
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
-
Brněnští vědci používají elektronový mikroskop, který jako jediný na světě umí zkoumat živé vzorky
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Mimozemští roboti, červí díry, kosmické elektrárny... je lepší být ve střehu.
Tomáš Vacek, vedoucí Programu celoplošné stanice


Komplet 3CD Vladana a Prasopes
Co se stane, když se desetiletá holka rozhodne být intergalaktickou strážkyní? Sci-fi seriál o útěku z domova, vzpouře strojů a přátelství s jedním zvláštním kouzelným zvířetem.