„Panímámo, pečtě šišky, neb kobližky, medvědáři jdou!“ Masopust na Šrámkově statku v Pileticích
Odobí od svátku Třech králů do Popeleční středy představuje masopustní čas. Vzhledem k tomu, že Popeleční středou počínal čtyřicetidenní půst a tvrdý řád, uměli si naši předkové masopustní období náležitě užít. Zejména do posledních tří masopustních dnů (tzv. ostatků) se soustředily bohaté a různorodé obyčeje - obchůzky, přestrojování, specifická jídla, tance a taneční hry.
Hradecká kulturní a vzdělávací společnost letos již po jedenácté přiblíží masopustní tradici a její zvyky návštěvníkům Šrámkova statku v Pileticích o Taneční neděli, která letos připadá na 23. února.
Čtěte také
Dvorek statku, počínaje desátou hodinou dopolední, ožije venkovním trhem s nabídkou masopustních dobrot, prodejem zabijačkových pochutin, ukázkou bourání prasátka s komentářem mistrů řezníků a především obchůzkami masopustních maškar. Masopust, Žid, Ženich a Nevěsta, Půst, Laufer, Medvěd a další maškary ovšem nejprve budou muset požádat hospodáře piletického statku o svolení k tropení žertů a legrácek!
Starobylá stodola se promění v improvizované divadélko a lidový loutkář Jirka Polehňa v krátkých Pohádkách na slámě dětem převypráví příběh O chaloupce k nakousnutí, O hubaté Káče, O Smolíčkovi Pacholíčkovi a O Budulínkovi.
Světnice v roubence bude patřit „tetičkám Apolenkám“, které ji nejen provoní tradiční královéhradeckou masopustní pochoutkou - Božími milostmi, ale dají příchozím i ochutnat. Při tom budou povídat o masopustních zvycích a obyčejích a o způsobu života dřívějšího venkovského obyvatelstva.
Pro děti jsou připraveny tvořivé dílničky, při nichž si budou moci vyzkoušet předení na kolovrátku, paličkování, drátování nebo zdobení perníčků, vyrobit si dřevěného čuníka nebo jednoduchou masopustní masku. Řadu výrobků si budou moci návštěvníci zakoupit jako milé dárečky pro radost svou i svých bližních.
V rámci programu, jenž potrvá do čtyř hodin odpoledne, budou mít příchozí příležitost prohlédnout si „zimní“ provoz venkovského statku, ohřát se u kachlových kamen v roubence a bez chvatu a shonu nasát atmosféru zašlých časů.
Pozornosti návštěvníků by jistě neměla uniknout ani národopisná výstavka věnovaná životu na vsi počátku 20. století, která vznikla z darů občanů z Hradce Králové a okolí. Sbírka těchto cca 250 artefaktů zahrnuje předměty zařizovací, hospodářské a řemeslnické.
Pro větší pohodlí návštěvníků bude parkovací místo pro osobní automobily zajištěno nedaleko statku, a řidiče na ně navede dopravní značení.
Podrobněji o programu na www.sramkuvstatek.cz
Související
-
V Hořicích vymizely masopustní zvyky koncem 19. století. O obnovu teď usiluje spolek Strozzi
Zámecký masopust v Hořicích odkazuje nejen k tradici masopustních zvyků, ale zároveň i k zámku nad náměstím Jiřího z Poděbrad.
-
Jak ve zdraví přežít zabijačku? Spousta jídla, pivo i tvrdý alkohol. Zabrat dostanou játra a žlučník
Tradice zabijaček sahá až do hlubin pravěku, první úředně ověřené listiny o jejich konání pochází z 10. století. Řeznické řemeslo vzniklo už ale ve starověkém Řecku a Římě.
-
Prase položilo život „na oltář“ tradičních vepřových dobrot. Zabijačku si umí v Úhlejově užít
V Úhlejově u Miletína na Jičínsku už se rozednilo, na velkém dvoře usedlosti u Přibylů topí od časného rána pod dvěma kotli. Přijíždí Josef Dolenský, řezník z Lužan.
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka