Opravdoví hrdinové. Záchranáři Ondřej Lacina a Jan Rudolf zabránili v sebevraždě mladé ženě

21. září 2018 15:56

Ondřej Lacina a Jan Rudolf na začátku září zachránili na poslední chvíli život mladé ženě, která chtěla skočit z okna. „Nikdy jsem nic podobného během služby nezažil", říká jeden z hradeckých záchranářů. Dva týdny od zásahu se o něm a také celkově o své náročné práci rozhodli na mikrofon Českého rozhlasu promluvit.

„Chytil jsem ji za zápěstí a ona sjela po tom parapetu. V tu ránu už tam byli také kluci a stáhli ji dovnitř," popisuje dramatické okamžiky při záchraně mladé ženy, která se rozhodla ukončit život skokem z okna, zdravotnický záchranář Ondřej Lacina.

Díky pomoci lidí získali po krádeži vodní záchranáři na přehradě Rozkoš u Náchoda nové motory

Čluny půjčují na přehradách jakoOrlík, Slapy nebo Rozkoš

Plně vybavení jsou opět vodní záchranáři na přehradě Rozkoš u Náchoda. Koncem července jim sice zatím neznámý zloděj ukradl dva motory ke člunům a nádrž plnou paliva. Díky pomoci veřejnosti ale záchranáři už zvládli sehnat motory nové. 

Zasahoval spolu s kolegou Janem Rudolfem, který okamžiky těsně po zákroku popisuje: „Pocit nulový. Prostě už teď máme pacienta ve své moci a tak se o něj maximálně staráme. Až potom postupně to člověku docházelo, co se mohlo nebo nemohlo stát."

Zatímco Ondřej pracuje u záchranky už skoro 26 let, Jan má za sebou teprve 3 roky. A kromě školení pro krizové situace jsou podle něj důležité i zkušenosti: „Samozřejmě systém vzdělávání je teď nastaven nějakým způsobem, že se nás na to snaží připravovat. Ať už je to systémem vysokých škol, kde už jsou předměty jako krizová komunikace a podobně. Samozřejmě stejně velkou míru v tom hrají také zkušenosti. Jestli už člověk někdy zažil něco podobného. Takže mít zkušenějšího kolegu vedle sebe je určitě přínos."

Kurz první pomoci v Kolíně

Ten den skončil pro oba hrdiny trochu jinak. Zatímco Jan Rudolf zůstal v práci a nechal se jen přeřadit na jinou pracovní pozici a odpoledne si vyrazil na kole, Ondřej Lacina byl poslán domů: „To bylo poprvé, kdy mi i lékař na místě nařídil abych šel domů. Já jsem odmítal, ale nakonec jsem byl rád. Jel jsem domů za manželkou. Tam jsme si povídali, já jsem brečel a pak jsem usnul. Druhý den už to pak bylo dá se říct z padesáti procent pryč. Přišel spíš ten dobrý pocit, že člověk někomu pomohl a zachránil život."

Posádka sanitky spěchá za pacientem

V případě vypjatých situací mají hradečtí záchranáři k dispozici takzvaný SPIS, neboli Systém Psychosociální Intervenční Služby, říká jeho koordinátorka Iveta Nováková: „My máme v interní směrnici, která se zabývá psychosociální podporou našich zaměstnanců, zakotveny události, při kterých se dostane automaticky podpory našim zaměstnancům. A jsou ve směně vystřídáni s tím, že ji mají normálně doplacenou a mohou z toho vystoupit, po tak těžké události. Zásadní věci, která výrazně ovlivní jejich psychiku."

Oba záchranáři svou práci mají rádi, ale nezapomínají ani na relaxaci. Honza rád sedne na kolo, nebo se věnuje svému psovi a Ondřeje baví muzika, ale i rodina a přátelé. Ale rozhodně chtějí dál zachraňovat lidské životy.

autoři: Lucie Peterková , baj
Spustit audio

Související