Olešnice v Orlických horách chce opravit 150 let starý skvost. Na vzácné varhany pořádá sbírku

24. únor 2019 10:34

Kostel sv. Máří Magdaleny v Olešnici v Orlických horách skrývá 150 let starý skvost. Jde o varhany, na které se stále hraje. Jsou ale v havarijním stavu, a proto místní vyhlásili sbírku na jejich obnovu. Na nástroj, který je jediným dochovaným počinem varhanáře Franze Riegera v Česku, se zašla podívat reportérka Jana Házová.

Vzácné varhany Franze Fingera se po dvouleté opravě vrátily do Deštného v Orlických horách

Do Deštného v Orlických horách se vrátily vzácné varhany

Jde o jediný nástroj varhanáře Franze Fingera, který se dochoval téměř v původním stavu. Na příjezd vozu vezoucího vzácné varhany si v Deštném v Orlických horách počkala reportérka Jana Házová. 

Kostelnice Markéta Stonjeková odemyká dveře místního kostela. Po několika schodech vystoupáme na kůr. Varhany nevypadají zase až tak špatně, přesto ve špatném stavu jsou.
„Uvnitř chybí píšťaly. Prostě už mají své odžito. Protože za tu dobu se tady uskutečnila snad jen jedna jediná oprava. Jinak varhany stále fungují."

Je tu s námi také Eva Stojková, nezávislá starostka Olešnice v Orlických horách. Lidé zdejší obce se rozhodli, že na opravu výjimečných varhan uspořádají sbírku.
„Bylo to rozhodnutí místních obyvatel. Zejména těch starších, kteří kostel navštěvují. Rozhodli se při posledním koncertě, že by si to tento nástroj zasloužil. Dochoval se prakticky v původním stavu. Tedy 150 let mu opravdu je."

Olešnice v Orlických horách chce opravit 150 let staré vzácné varhany

V současné době již varhany fungují na elektřinu. Mají tu však pedál, na který v minulosti šlapal pomocník varhaníka, aby nástroj mohl hrát. I to se bude opravovat?
„Určitě, bude to kompletní renovace. Může nastat situace, že elektřina nepůjde, tak aby nám zde varhany hrály i přesto."

Jaký bude další postup? Co se s nástrojem bude dít dál?
„Nyní se čeká, až bude nějaká finanční částka pohromadě. Teprve potom se může oprava rozjet. Ale myslím, že to máme docela dobře ošetřeno. Protože lidé, kteří se tím zabývají, nebo s tím mají zkušenosti, tak nabídli pomoc. Což je pro nás velké plus," říká Markéta Stonjeková.

Olešnice v Orlických horách chce opravit 150 let staré vzácné varhany v místním kostele

A Eva Stojková hned doplňuje: „Už se nám sešlo 62 tisíc korun. Což je krásné. Přispívají jak místní, tak rekreanti, i lidé, kteří tady dříve bydleli a mají u nás kořeny. Zajímají se o to."

Sbírka na opravu zdejších varhan potrvá až do konce letošního roku. Potřebná částka na renovaci je minimálně 300 tisíc korun.

autoři: Jana Házová , baj
Spustit audio

Související